NATO’DA 26’INCI DÖNEM TİSLER İMZALANDI

23 Mart 2015
Sendikamız ile NATO Müttefik Kara Komutanlığı ve NATO Moral ve Sosyal Hizmetler Döner Sermaye Şubesi arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı. 1 Ocak 2015 – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında geçerli olacak 26’ıncı Dönem Toplu İş Sözleşmeleri 16 Mart 2015 tarihinde imzalandı.
Sendikamız adına Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Genel Başkan Yardımcımız Yüksel İLBEYLİ, Genel Başkan Danışmanımız İlyas TOPÇUOĞLU ile TİS Uzmanımız Fatih SARITAŞOĞLU’nun katıldığı TİS görüşmelerinde NATO’dan Personel Daire Başkan Vekili Yarbay Simon BEDFORD, Brüksel Temsilcisi (Shape HRM MAO) Steve POET,  Üs Komutanlık Destek Kısım Amirliği (BSG) Temsilcisi Binbaşı Halil ÖZHAN, İnsan Kaynakları Müdürü Gökhan MEMİŞOĞLU, İnsan Kaynakları Danışmanı Ömer KÜÇÜK, Bütçe ve Maliye Daire Başkanı (Fincon G8 DİV. HD) Mehmet Ali HASPOLAT, Bütçe Şube Müdürü (G8 DİV. REP) Levent AKACAR ve Hukuk Danışmanı Samet TAŞ hazır bulundu.
Öte yandan Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Toplu İş Sözleşmeleri görüşmesi öncesinde NATO Müttefik Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Uğur TARÇIN’ı makamında ziyaret etti.
NATO 26’ıncı Dönem TİS kazanımları
18. maddede bulunan avanslar 1.700 TL’den 2.000 TL’ye çıkarıldı.
20. maddedeki ücret zamlarının ikişer aylık eşel-mobil sistemiyle ödenmesi ve 31 Aralık 2014 ücretlerine binde beş iyileştirme yapılması sağlandı.
22. maddedeki sosyal yardımlar enflasyon oranında arttırıldı.
23. maddedeki 4 maaş ikramiye aynen korundu. İşçinin istemesi durumunda 5 yıllık kıdemi olması ve her yıl 10 Aralığa kadar müracaat etmesi halinde 4 ikramiyeyi bir seferde alması sağlandı.
28. maddedeki ücretli izinlerde 6 işgünlük mazeret izni 15 işgününe çıkartıldı.
33. maddedeki moral motivasyon fonuna aktarılan paranın 1. yıl işçi başına 325 TL,  2. yıl ise 350 TL olması kararlaştırıldı.
35. maddedeki mevcut ihbar tazminatı korundu. TİS görüşmeleri sırasında iç yönetmelikte belirtilen yaş sınırının 60’dan 58’e indirilmesi sağlandı. Emekliliğe hak kazanıpta iç yönetmelikteki yaş sınırını beklemeden gönüllü olarak emekli olmak isteyenlere ihbar verilmesi sağlandı. Buna göre üyelerimizin her kıdem yılı için 1 hafta olmak ve 30 haftayı geçmemek üzere ihbar tazminatı alabilmeleri sağlandı.