KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ ÇERÇEVE ANLAŞMA PROTOKOLÜ İMZALANDI

11 Ağustos 2021

Hükümet ile Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonları arasında 31 Mayıs 2021 tarihinde başlayan müzakereler sonucunda, yaklaşık 700 bin kamu işçisinin ücret artışını belirleyecek toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanarak, 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü imzalandı.

Çerçeve Protokolü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN, Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, Hak-İş Genel Başkan Vekili Osman YILDIZ ile Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu üyesi sendikaların Genel Başkanları ile TÜHİS Genel Sekreteri Adnan ÇİÇEK ve uzmanların katılımıyla 11 Ağustos 2021 tarihinde Türk-İş’te gerçekleştirilen törenle imza altına alındı.

2021-2022 yıllarını kapsayacak kamu işçisi toplu iş sözleşmesi çerçeve anlaşma protokolüne göre;

En düşük Kamu İşçisi ücreti brüt 4.100 TL’ye yükseltildi.

Daha sonra ücretlere;

Birinci yıl birinci 6 ay ücret zammı: % 12

Birinci yıl ikinci 6 ay ücret zammı: % 5 + Enflasyon Farkı

İkinci yıl birinci 6 ay ücret zammı: % 5 + Enflasyon Farkı

İkinci yıl ikinci 6 ay ücret zammı: % 5 + Enflasyon Farkı ödenmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Toplu iş sözleşmelerinde yer alan maktu ödemelerin (ücrete bağlı olmayan ödemeler; doğum yardımı, ölüm yardımı, evlenme yardımı, sosyal yardım, yemek yardımı, giyim yardımı, yol yardımı, prim, tazminat ve ek ödeme gibi ödemeler) toplu iş sözleşmelerinin ücret zamları oranında ve ücretin zamlandığı tarih itibarıyla artırılarak ödeneceği hüküm altına alındı.

Ayrıca, Kamu Toplu İş Sözleşmelerine ilk defa hizmet zammı uygulaması getirilerek işçinin her tam hizmet yılı için brüt 7 TL Hizmet zammı verilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Sendikamızın TÜHİS ile yürütmekte olduğu toplu iş sözleşmesi görüşmeleri halen devam etmekte olup, gelişmeler hakkında üyelerimiz bilgilendirilecektir.

     Türk Harb-İş Sendikası

Genel Merkez Yönetim Kurulu

2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü için tıklayınız.

2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü