YÖNETİCİ EĞİTİM SEMİNERİ YAPILDI

6 Kasım 2012
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetimi, Denetleme ve Disiplin Kurulları ile Şubelerin Yöneticileri, 2-3 Kasım 2012 tarihlerinde Yalova Tesisleri’nde Yönetici Eğitim Semineri’nde buluştu.
 
Yönetici Eğitim Semineri, Genel Başkan Bayram Bozal’ın açılış konuşması ile başladı. Bozal, yöneticilerin Kurban Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak başladığı konuşmasında Genel Merkez Yönetimi görevine gelmelerinin üzerinden geçen bir yılık süreyi ve çalışma hayatının gündemindeki konuları değerlendirdi.
“Tabanın sesi olacağız, etkin sendikacılık yürüteceğiz” taahhüdü ile göreve geldikleri günden bu yana üyelere verdikleri bu söz gereği dimdik ve kararlı bir tutum içinde hareket ettiklerini dile getiren Bozal, “Dik durmasını bilmeyen, bu onurlu görevin ağırlığını taşıyamayanları da, davamıza halel getirmemek için bir dakika olsun aramızda tutmadık. Ancak, bir kişinin yaptığı çirkinlik üzerinden, menfaat devşirmeye çalışan, bunun için koskoca bir kurumu itibarsızlaştırmaya kalkan çevrelerle de, bu kirli oyundaki payları nispetinde hesaplaşmaktan geri durmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.
 
Diyarbakır Şubesi ile İstanbul Anadolu Yakası Şubesi’ndeki olağanüstü genel kurullara da değinen Genel Başkan Bozal, “Hepinizin bildiği gibi Diyarbakır Şubemizin Olağanüstü Genel Kurul gerekçesi, yönetimin tespit edilen usulsüzlüğüydü. İstanbul Anadolu Yakası’nın Olağanüstü kararı ise, Genel Başkanınız olarak 14. Olağan Genel Kurulda tüm delegelere verdiğim bir sözün gereğidir. Ne demiştik o gün… Eğer bir yönetime karşı kendisini seçen iradenin çoğunluğu güvensizlik duyduğunu beyan etmişse, bu şube de olsa, genel merkez de olsa, çoğunluğun iradesine saygı duyulacaktır. Yüzde 60 çoğunluğun kararı ile İstanbul Anadolu Yakası’nda olağanüstüye gidildi. Fakat bu demokratik tavrı hazmedemeyenler, o gün delegeyi genel kurul salonuna sokmamak için terör estirdi. Şube genel kurulun arifesinde ise, bildiğiniz gibi bir Genel Merkez Yöneticisi üzerinden kirli bir oyun sahneye koyuldu. Geçmişin mirası, geleceğimizin emaneti olan bu seçkin kurumu, kişisel hırslara ve günübirlik çıkarlara kurban etmeye kalkışmak kimsenin haddine değildir. Bizler yapılan yanlışlıklar karşısında hiçbir zaman bir hesaplaşma hevesi içinde hareket etmedik, etmeyiz. Ancak bu olaylar sadece şahsımızı değil Türk Harb-İş Sendikası’nı doğrudan etkilemiştir. 23 bin çalışanı temsil eden Türk Harb-İş Sendikası’nın kurumsal itibarını hiçe sayanlar, adaletin önünde hesap vermekten asla kaçamayacaktır” diye konuştu.
 
Genel Başkan Bayram Bozal, göreve geldikleri günden bu yana sendikacılık adına iyi şeyler ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi. Üyelerin sorunlarının çözümü için güçlü iletişim kanalları ortaya koyduklarını belirten Bozal, “Başta Milli Savunma Bakanlığı olmak üzere, ilgili bakanlıklarla üst düzeyde gerçekleştirdiğimiz temaslarla çalışanlarımızın sorunlarına çözüm aradık, arıyoruz. Sayın Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile de dönem dönem bir araya gelerek üyelerimizin sorunlarını paylaşma imkanı bulduk. Sayın Bakan İsmet Yılmaz da, Sendikamız Genel Merkezi’ni ziyaret ederek ve işyerlerimizi gezerek Türk Harb-İş Sendikası Yönetimine ve üyelerine verdiği değeri açık şekilde göstermiştir” dedi. Yönetim Kurulu olarak üyelerle kucaklaşmak için işyeri gezileri gerçekleştirdiklerini de anlatan Bozal,  yıl bitmeden tüm işyerlerine ziyaret etmeyi hedeflediklerini dile getirdi.
 
Bayram Bozal, göreve başladıkları günden bu yana Türk Harb-İş Sendikası’nın içinde bulunduğu ekonomik dar boğazı aşmak için gösterdikleri çabalar, şeffaf harcama politikaları, üye sorunlarına çözüm arayışı, dergi ve web sitesindeki yenilikler ile Genel Merkezi (Kiracı dersaneyi çıkararak) üyelerine yakışır bir yapıya kavuşturduklarını belirtirken, yaptıkları çalışmalarının hakkaniyetli her Türk Harb-İş’li tarafından takdirle karşılandığını söyledi. 
Bayram Bozal, çalışma hayatındaki önemli gelişmelerin de takipçisi olduklarını belirtirken, İş Sağlığı Güvenliği Yasası ile Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası için sürdürülen yönetmelik çalışmalarına sendikanın taleplerinin yansıması için gayretlerinin sürdüğünü bildirdi. Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ile Türk Harb-İş Sendikası’nın savunma olan iş kolunun savunma ve güvenlik şekline dönüştüğünü hatırlatan Bozal, güvenlikte de örgütlenmesinin önünü açacak olan bu yasal düzenleme ile sendika yönetiminin daha yoğun bir çalışma dönemine gireceğini bildirdi. Bayram Bozal, büyük bir Türk Harb-İş Sendikası oluşturmak için örgütlenme seferberliği başlatacaklarını ifade ederken, bu seferberlikte tüm yöneticilerin üzerine düşen görevi en iyi bir şekilde yerine getireceğinden emin olduğunu söyledi.
Genel Başkan Bozal’ın konuşmasının ardından Eğitim Müdürümüz Tarkan Zengin’in koordinatörlüğünde eğitim seminerlerine geçildi. Eğitim seminerlerinin ardından şube başkanları, şube 2. başkanları, şube genel sekreterleri ve eğitim sekreterleri ile şube mali sekreterleri için ayrı ayrıda toplantı düzenlendi. Yönetici Eğitimi’nin sonunda şube yöneticilerimize sertifikaları verildi.