YOL-İŞ ‘İN 11. OLAĞAN GENEL KURULU’NDA DA “TANK PALET” KONUŞULDU

16 Şubat 2019

YOL-İŞ Sendikası’nın 11’inci Olağan Genel Kurulu, 16 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da yapıldı.

Genel Kurula, Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Başkanımız Bayram BOZAL ve Genel Başkan Yardımcımız Yüksel İLBEYLİ’nin aralarında bulunduğuTürk-İş’e bağlı sendikaların yöneticileri yanında İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, Çalışma Genel Müdürü Nurcan ÖNDER, Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK, Eski Çalışma Bakanı Murat BAŞESKİOĞLU, BBP Genel Başkanı Mustafa DESTİCİ, İyi Parti Mersin Milletvekili Behiç ÇELİK, siyasi parti temsilcileri de konuk olarak katıldı.

Açılışta konuşan İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, Batı medeniyetinin yarattığı çatışmalar sonucunda zorla yerinden edilen insan sayısının 2000-2017 tarihlerinde 21,1 milyondan 71,4 milyona; uyuşturucuya bağlı ölümlerin 118 binden 318 bine, terör saldırıları sebebiyle hayatını kaybeden insan sayısının 5 binden 25 bine çıktığını belirterek,”Türkiye, 21. yüzyılda güvenlik istikrarını, siyasal istikrarını ve ekonomik istikrarını korumak için bana sorarsanız olağanüstü bir mücadele vermektedir” dedi.

Dünyayı ikiye bölecek derecede belirginleşen ideolojik ayrılıkların, emeğin üzerinden şekillendiğini söyleyen Bakan SOYLU, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önemli olan sadece emeğin hakkını vermek değil emeğin refahını da sağlayabilmektir. Dünya artık bu meseleyi çok başka yerden tartışmaktadır. İdeolojik kamplaşmalar yerine, 21. yüzyılın gerçekleri içinde insanı, emeği korumanın gayreti içinde, çalışma hayatındaki insanı tartışmaktadır. Dünya artık çalışma hayatındaki insanın akıl sağlığını nasıl koruyabileceğini, iş yerlerinin buna nasıl destek verebileceğini tartışmaktadır. Dijital dönüşümün getireceği iş kayıplarını telafi edebilmek, beceri eksikliklerini artırabilmek için proaktif ve stratejik bir çabaya ihtiyaç olduğunu tartışmaktadır. Dünya artık emeği, ‘İşime yaramazsa işten çıkarırım, olur biter’ basitliğinde tartışmıyor. Emeğin geleceğini, dünyanın geleceği olarak tartışıyor, teknolojinin ve artan üretim imkanlarının insanı ezmesini önüne geçmeye ama bunu akılcı, uygulanabilir ve ekonominin gerçekleriyle uyumlu yöntemlerle başarmaya çalışıyor.”

– SENBİS’e sendikalar da bilgi girebilecek

Türkiye’nin  çalışma hayatında çok önemli adımlar attığını, sendikal hayat noktasında temel yaklaşımın sendikalaşmanın önündeki engelleri azaltmak, demokratik hakların kullanım alanını genişletmek yönünde olduğunu belirten SOYLU, bu alanda hayata geçirilen uygulamaları anlattı.

SOYLU, Bakanlığının görev sahasında sendikalaşmayı kolaylaştırıcı önemli çalışmaların hayata geçirildiğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Sendikalara ait kapanış ve kuruluş bildirimleri, organlara seçilen üyelerin bilgileri, tüzük değişiklikleri, açılan kapanan şubelere ilişkin bilgiler gibi iş ve işlemler, eskiden Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştiriliyordu. 2013’ten itibaren bunu o zamanki adıyla Dernekler Daire Başkanlığına aktardık. 2018’de de burayı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğüne dönüştürdük. Artık sendikalarla ilgili iş ve işlemler, bu genel müdürlüğümüz bünyesinde takip edilmektedir. Bu iş ve işlemlerin etkin şekilde takip edilebilmesi için SENBİS adını verdiğimiz bir dijital alt yapı hazırladık. Bütün bu işlemlere ait bildirimler halihazırda valiliklere fiziken yapılıyor ve bunlar valiliklerimiz tarafından hem SENBİS altyapısına giriliyor, hem de fiziken iletiliyor. Şimdi bunu bir adım daha ileriye taşımak istiyoruz. Sendika yöneticilerine kullanıcı yetkisi verilerek zorunlu bildirimleri SENBİS üzerinden kendilerinin yapabilmelerine imkan tanımak istiyoruz. Arkadaşlarımız yazılım geliştirme çalışmalarına başladılar, inşallah kısa bir süre içinde bunu da gerçekleştirmiş olacağız.”

– Türkiye kendi tankını üretirken kendi işçilerini bir tarafa koymaz”

Türkiye’nin savunma sanayinde yerlileşmesinin terörle mücadeleyi önemli bir noktaya taşıdığına vurgu yapan İçişleri Bakanı SOYLU, bu kapsamda ülkenin kendi tankını da üretmek zorunda olduğunu anlattı. SOYLU, “Türkiye bunu yaparken, bu tankı üretirken kendi işçilerini bir tarafa koymaz. Hiç kimsenin endişesi olmasın” dedi.

 “İşçiler MSB personeli olsun”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY da konuşmasında taşeron sorunun büyük ölçüde çözüldüğünü, geride 85-90 bin civarında kadro bekleyen işçi kaldığını belirterek, bu işçilerin yakın zamanda müjdeli bir haber beklediğini aktardı.

İş kazalarına değinen ATALAY, bu kazalarda hayatını kaybeden işçilerin yüzde 97’sinin örgütsüz iş yerlerinde çalıştığını belirtti.

Bu kazaları önlemek için yakın zamanda çıkarılan yasaya tüm tarafların uyması halinde ölüm oranlarının ciddi şekilde azalacağına işaret eden ATALAY, tank palet fabrikasına ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, Türkiye’nin kendi tankını üretmeye ihtiyacı olduğunu vurguladı. ATALAY, bu konudaki beklentilerinin işçilerin Milli Savunma Bakanlığı bünyesine alınması olduğunu bildirdi.

ATALAY, konfederasyon olarak takıntılarla hareket etmediklerini, 1 Mayıs kutlamalarındaki tavırlarıyla da bunu ortaya koyduklarını belirterek, “1 Mayıs kutlamalarını bu sene Diyarbakır, Samsun, Edirne bu üçünden birinde yapacağız. Ama önceliğimiz Diyarbakır” dedi.