YENİ ZELANDA’DAKİ MÜSLÜMANLARA YÖNELİK TERÖR SALDIRISINI LANETLİYORUZ

17 Mart 2019

Yeni Zelanda Christchurch’te Cuma namazı esnasında Nur Camii’ne yapılan ırkçı ve faşist saldırıda 41, Linwood Camii’ne yapılan saldırıda ise 8 kişi olmak üzere toplam 49 kişi hayatını kaybetmiştir.

Dünyanın birçok ülkesinde artan nefret söylemleri ve İslamofobi nedeniyle son dönemlerde Müslümanlara karşı saldırılar giderek artmaktadır.

Müslümanlar, birçok ülkede sözlü ve fiziksel tacizler yanında cinayetlere, hatta toplu katliamlara maruz kalmaktadırlar.

Yeni Zelanda örneğinde olduğu gibi Müslümanlar, camilerde ibadetlerini yaparken bile terör saldırısıyla karşı karşıya kalabiliyor.

Müslümanlara yönelik insanlık dışı tutumların ortadan kalkması için Avrupa ve Amerika başta olmak üzere uluslararası toplumlarda İslamofobik söylemler ve İslam karşıtlığının siyasi propaganda malzemesi haline dönüştürülmesine son verilmelidir. 

Türk Harb-iş Sendikası Genel Yönetim Kurulu olarak, Yeni Zelanda’da Müslüman azınlığa karşı yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor, ölenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyoruz.