YABANCI ASKERİ İŞYERLERİNDE İŞTEN ÇIKARMALAR TOPLU İŞÇİ KIYIMIDIR

21 Ocak 2020

Yabancı askeri işyerleri 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri öncesinde ABD’li işveren VECTRUS Systems Corporation’un  424 işçinin iş akdinin feshedileceğini bildirmesi nedeniyle Adana Şube Başkanımız Erdal AKALIN, Şube Hizmet Binası’nda basın açıklaması yaptı.

Şube Başkanımız AKALIN, VECTRUS Systems Corporation’un, İncirlik Hava Üssünde çalışan üyelerimizle ilgili iş akdi feshinin 20 Şubat 2020 tarihinde tamamlanacağının bildirildiğini belirterek, “İşveren tarafından 32 bayan 392 erkek olmak üzere toplamda 424 kişinin işten çıkarılacağı bilgisi verildi. Biz Sendika olarak bu durumun kabul edilemez olduğunu işverene ilettik. Toplam çalışanın 890 kişi olduğu bir yerde 424 kişinin iş akdinin sonlandırılması toplu işçi kıyımına işaret ediyor” dedi.

ABD’li işverenin biran önce işten çıkarma kararından vazgeçmesi gerektiğini dile getiren AKALIN,  bu karardan geri dönülmemesi halinde Türk Harb-İş Sendikası olarak en sert tedbirlerin alınacağını kaydetti. 

31 Mart 2020 tarihinde söz konusu işyeri için yeni bir Toplu İş Sözleşmesi sürecine girileceğini hatırlatan AKALIN, ABD’li işverenin TİS görüşmeleri öncesi işten çıkarma tutumunun sözleşme görüşmelerinin seyrini olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Karardan vazgeçilmemesi halinde TİS görüşmelerinin çok sert geçeceğinin bilinmesini isteriz” diye konuştu.

ABD’nin Ortadoğu’daki tutumunun Türkiye’de sergilenmesinin mümkün olmayacağını vurgulayan AKALIN, iş barışını bozacak hareketlere müsaade edilmeyeceğini kaydetti.  Türk Harb-İş Sendikası’nın tarihin en büyük işçi harekâtını başlatabileceğini 2019 yılında Sakarya Tank Palet Fabrikası için yürütülen eylemlilik süreciyle gösterdiğini dile getiren AKALIN, “Umarız ki ABD’li işveren VECTRUS bu davranışından vazgeçer. İş barışını karşılıklı olarak sürdürürüz” açıklamasında bulundu.