YABANCI ASKERİ İŞYERLERİNDE GREVDEYİZ

21 Ekim 2016

Adana, Ankara ve İzmir’deki yabancı askeri işyerleri, 39’uncu Hava Üs Kanat Komutanlığı, Aafes-Eur Türkiye Satış Bölgesi Genel Müdürlüğü ve Vectrus Systems Corporation ile Sendikamız arasında yürütülen,1.336 üyemizi kapsayacak ve 25. Dönem Toplu İş Sözleşmeleri görüşmelerinde anlaşmaması nedeniyle grev kararı alındı.   

Grev kararımız, 20 Ekim 2016 tarihinde Adana Şube önünde Genel Merkez Yöneticilerimiz, Adana Şube Yönetimimiz, üyelerimiz ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşen toplantıyla ilan edildi. 

Üyelerimizin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Sendikanın taleplerini görmezden gelen işveren tutumunu protesto eden sloganlar attığı toplantıda, grev kararı ile ilgili açıklamayı Genel Başkanımız Bayram BOZAL yaptı.  BOZAL, açıklamasında 10 Mayıs 2016 tarihinde başlayan ve 22 maddede anlaşmaya varılan 25. Dönem Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerinde yaşanan tıkanma nedeniyle uyuşmazlık tutulduğunu, 9 Ağustos 2016 tarihinde arabulucu ile devam eden müzakerelerde sonuç alınamayınca yasal süreç doğrultusunda grev kararı alınarak, kararın işyerlerine asıldığını söyledi.

Görüşmelerde bu dönem refah payı almadan TİS imzalamayacaklarını baştan belirttiklerini, kaydeden BOZAL, “Biz burada bir takım fırsatlardan faydalanalım diye mücadele etmedik. Biz 1990’lı yıllarda kaybettiğimizi haklarımızı istedik adamlardan. 1990’lı yıllarda sizin yüzde 22 iyileştirmeniz var. Birileri işverenle iyi geçineyim adına o yüzde 22’leriniz sıfıra düşmüş” dedi.

TİS görüşmeleri sırasında ABD’li işverenin maliyetlerin yüksek olduğu gerekçesiyle talep ettikleri iyileştirmeyi kabul etmediğini anlatan BOZAL, “Bize sürekli maliyetlerden bahsediyorlar. Kendi ülke insanlarının yaşantılarına, bizim gibi çalışanların maaşlarına bakıyorsun ya da İspanya, Yunanistan’a bakıyorsun bizim çok daha üstümüzde paralar alıyorlar” diye konuştu.

Çalışanların riskli bir ortamda görev yaptığının da altını çizen BOZAL, şunları söyledi:

“Kendilerinin canı çok kıymetli.  Dışarı çıkışları yasak. Bazen de üs içinde bürolardan çıkışları yasak ediyorlar. Kendilerine yüzde 22-25 arasında risk primi veriyorlar. Neyin riski birader. Eğer risk varsa ben de işte alandayım. Buradayım. Eğer bir risk varsa bizde, onlarda değil. Onların güvenliğini Türk askeri alıyor, kendi askeri alıyor. Niye Türk işçine risk pirimi vermiyorsun. Niye işçine o yüzde 22’lik refah payını vermiyorsun.”

Video için Tıklayınız…!