YABANCI ASKERİ İŞYERLERİNDE GREV OYLAMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

3 Kasım 2016

Bilindiği gibi, büyük çoğunluğu 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’nda konuşlu Adana, Ankara ve İzmir’deki yabancı askeri işyerleri, 39’uncu Hava Üs Kanat Komutanlığı, Aafes-Eur Türkiye Satış Bölgesi Genel Müdürlüğü ve Vectrus Systems Corporation ile Sendikamız arasında yürütülen ve 1.336 üyemizi kapsayacak olan 25. Dönem Toplu İş Sözleşmeleri görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine sendikamız tarafından 20 Ekim 2016 tarihinde grev kararı alınmıştır.

            İşyerlerinde ilan edilen grev kararı ile ilgili 60 günlük yasal süreç devam ederken, üyelerimizle yaptığımız değerlendirmeler neticesinde; üyelerimizin büyük çoğunluğunca Ülkemizin sınırları içerisinde ve komşu ülkelerde yaşanan olağanüstü durumlar nedeniyle en temel ve demokratik hakkımız olan grev kararından vazgeçilmesi yönünde görüşler bildirmiş ve iş yerlerinde 1 Kasım 2016 tarihinde yapılan grev oylamasında da oylamaya katılanların yüzde 92’si tarafından greve “Hayır” denilmiştir.

            Ülkesinin geleceğini kendi geleceğinin önünde tutarak üstün bir duyarlılık ve fedakârlık örneği gösteren üyelerimiz, 25. Dönem Toplu İş Sözleşmelerinin de Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanmasını istemiştir.

Sendikamız her zaman üyelerinin sağduyusuna güvenmeyi, tabanımızın söz ve kararını esas almayı temel ilke edinmiştir. Hiç şüphesiz en doğru karar, temsil etmekten onur duyduğumuz üyelerimizin onayladığı karardır.

            Bu nedenle; Sendikamız yasal mücadelesini bundan sonra Yüksek Hakem Kurulu zemininde sürdürecek ve bu süreçte üyelerimizin ortaya koyduğu fedakârlığın ücret ve sosyal haklardaki haklı taleplerimizin Yüksek Hakem Kurulunca dikkate alınması yönünde mücadele edilecektir.

           Üyelerimize  ve kamuoyuna saygıyla duyurulur..

 

Türk Harb-İş Sendikası

Genel Yönetim Kurulu