YABANCI ASKERİ İŞYERLERİNDE ANLAŞMA SAĞLANDI

9 Ekim 2014
Sendikamız ile 39. Hava Üs Kanat Komutanlığı, AAFES-EUR Türkiye Satış Bölgesi Genel Müdürlüğü ve Vinnel Brown and Root Services International Corp. (VBR) arasında sürdürülmekte olan Yabancı Askeri İşyerleri Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinde anlaşma sağlandı.
Adana Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından arabulucu olarak görevlendirilen Prof. Dr. Enver Alper Güvel başkanlığında yürütülen 24. Dönem Yabancı Askeri İşyerleri Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin 30 Eylül,1-2  Ekim 2014 tarihlerinde yapılan toplantılarında varılan anlaşma uyarınca bundan sonraki toplu iş sözleşmelerine emsal olması açısından toplu sözleşmelerimize iyileştirme kelimesinin girmesi sağlandı. Buna göre Toplu İş Sözleşmesindeki ilk üç aylık ücret artış oranı enflasyon + iyileştirme şeklinde düzenlendi.
Daha önceki dönemlerde 21 aylık olarak ödenen enflasyon farkı ödemeleri yeni toplu iş sözleşmeleri ile 01.01.2016-01.03.2016 tarihlerini de otomatik olarak ücrete yansıtarak 23 aya çıkarıldı ve daha önceki toplu iş sözleşmesi dönemlerindeki toplam 24 aylık enflasyon farkı ödemesi 26 aya yükseltilmiş oldu. Bu düzenleme ile enflasyon farkı ödemelerinin üyelerimizin eline 8 ay önceden geçmesi sağlanmış oldu.
Toplu İş sözleşmelerinin sorumluluk başlığını taşıyan 4. maddeleri değiştirilerek profesyonel yöneticilerin yanında genel merkez ve işyerlerinin bağlı bulunduğu ilgili şube yöneticilerinin araçlarıyla işyerlerine girebilmelerine olanak sağlandı.
7. maddede yapılan değişiklik ile geçici ve terfi atamalarında işveren veya yetkili temsilcisi ile sendika şube başkanı veya yetkili temsilcisinin konuyu aralarında görüştükten sonra yapılan görüşme sonuçlarını tutanak halinde düzenlemesi hükmü getirildi.
Çalışma İlişkileri Kurulu başlığını taşıyan 35. maddede yapılan değişiklik ile Yüksek Kurul Görüşmelerinde isteyen tarafın yanında hukukçu bulundurabilmesi imkanı getirilmiş oldu.
Ayrıca TİS’de yer alan sosyal haklarla ilgili diğer maddelerde enflasyon oranında artış sağlandı.
Varılan anlaşma gereği Toplu İş Sözleşmesi imzaları 23 Ekim 2014 tarihinde atılacak.