Vergi tabanı yüzde 10’a çekilmeli

9 Ekim 2012

 

Genel Merkez Yöneticilerimiz, “Adil vergi dağılımı”nın hayata geçirilmesi talebiyle siyasi parti ziyaretlerini sürdürüyor. Yöneticilerimiz, Demokratik Sol Parti (DSP) ziyaretinde, Genel Başkan Masum Türker tarafından ağırlandı.
Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal,  burada yaptığı konuşmada, çalışanların ağır vergi yükünün altında ezilmekten kurtarılması gerektiğini belirterek, “Bizler yüzde 15’den yüzde 35’e kadar yükselen vergi ödüyoruz. Maaşımız yılda iki defa zam görmesine rağmen artan vergi oranları nedeniyle yılın sonunda yılbaşında aldığımız maaşı alamıyoruz. Bu sorunun çözüme kavuşturulması için desteklerinizi bekliyoruz ” dedi.   
DSP Genel Başkanı Masum Türker ise konuşmasında Türk Harb-İş Sendikası’nın ‘Adil Vergi Dağılımı’ taleplerini desteklediklerini belirtti. Vergi oranlarının aşağı çekilmesinin DSP’nin parti programında yer aldığını anlatan Türker, dolaylı vergi oranlarının azaltılması, doğrudan vergi oranlarının ise aşağı çekilmesinin gereğine işaret etti. Türker,“Sayın Kurucu Genel Başkanımız Bülent Ecevit’in döneminde vergi oranları tabanının yüzde 10’a tavanının ise yüzde 30’a çekilmesi kararı vardı. Hükümet de göreve geldiğinin hemen sonrasında vergi oranlarını düşüreceğini açıkladı. Oysa vergi tabanını yüzde 15’de sınırladı. Tavan ise yüzde 35’de kaldı” dedi.