VERGİ ADALETİ SAĞLANANA KADAR DİRENİŞİMİZ SÜRECEK

10 Ocak 2013
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, adil vergi dağılımı talebiyle toplanan 52 bin imzanın 2013 yılı bütçe görüşmelerinde TBMM’de grubu bulunan siyasi partilere ulaştırılmasına rağmen vergi oranlarında düzenleme yapılmaması ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
Türkiye, ücretler üzerinde vergi yükü en fazla olan ülkelerden biridir. Vergi oranlarında adaletin sağlandığı, az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınan bir sistem oluşturulması için Sendikamız yıllardır mücadele vermektedir. Diğer sivil toplum kuruluşlarından yeterli destek görmesek de 2013 yılı Bütçe görüşmeleri öncesinde örgütlü olduğumuz 22 ilde gerçekleştirdiğimiz imza kampanyasında 52 bin imza topladık.
Vergi adaleti için toplanan imzaları, bütçe kanunlaşmadan önce TBMM’de Grubu bulunan siyasi partilere ulaştırdık. Adil vergi talebimize en fazla destek Milliyetçi Hareket Partisi’nden geldi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, 2012 bütçe görüşmelerinde olduğu gibi 2013 yılı bütçe görüşmelerinde de topladığımız imzaları Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e ileterek, ücretler üzerindeki ağır vergi yükünün azaltılması talebimizin haklılığını dile getirdi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural başta olmak üzere imza kampanyamıza destek veren tüm siyasi parti temsilcilerine desteklerinden dolayı şükranlarımızı sunarız. 
Sendikamızın 52 bin imza ile ‘Vergi adaletini sağlayın, ücretler üzerindeki ağır vergiyi kaldırın, az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alın, yılbaşında ve yılsonunda kesilen vergi oranlarını eşitleyin” çağrısı, 2013 yılı bütçesine de yansımadı. Siyasi irade çağrımızı bugüne kadar dikkate almasa da, Türk Harb-İş Sendikası olarak, TBMM’de vergi adaletin sağlandığı yasal düzenlemeler yapılana kadar, haklı talebimizi yılmadan usanmadan sürdüreceğiz.