ÜLKEMİZİN BAŞI SAĞOLSUN

16 Mayıs 2014
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun Soma maden ocağında yaşanan facia ile ilgili açıklaması;
Manisa’nın Soma İlçesi’nde maden ocağında 13 Mayıs 2014 tarihinde trafo patlaması sonucunda yaşanan faciada yüzlerce işçimizi kaybettik. Acımız büyük. Ülkemizin başı sağ olsun. Türk Harb-İş camiası olarak hayatını kaybeden tüm işçilerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır, yaralı işçilerimize ise acil şifalar diliyoruz.
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yasalaşmasının üzerinden iki yıl geçmesine rağmen iş güvenliği ile ilgili yeterli önlemlerin alınmaması nedeniyle faciaya dönüşen iş kazaları hız kesmiyor. Neredeyse her gün iş kazasında can kaybının yaşandığı ülkemizde, evine ekmek götürmek için mücadele veren emekçiler, sağlıksız ve güvencesiz çalışma ortamlarında felaketle karşı karşıya bırakılıyor. Türkiye, Soma’da bu felaketin en büyüğünü yaşadı. Çalışma hayatı tarihine kara bir leke olarak geçecek bu büyük felaket, taşeronlaşma, güvencesiz ve kuralsız çalıştırmanın emekçileri nasıl bir faciaya sürüklediğini göstermektedir. Bu tür facialardan iş yerinde yeterli önlemi almayan işveren yanında çalışma hayatında taşeronlaşmanın yaygınlaşmasını sağlayan tüm kesimler sorumludur.
Türk Harb-İş Sendikası Yönetimi olarak, felakete dönüşen iş cinayetlerinin ortadan kalkması için İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın tam anlamıyla hayata geçirildiği, iş yerlerinde gereken denetimlerin yapıldığı, iş sağlığı ve güvenliği bilincinin yerleştiği, taşeronlaşma ve güvencesiz çalıştırmaların olmadığı çalışma hayatı talebimizi yenilirken, Soma’da hayatını kaybeden tüm işçilerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve milletimize baş sağlığı diliyoruz.