TÜRK METAL SENDİKASI’NIN 16. OLAĞAN GENEL KURULU

30 Haziran 2019

Türk Metal Sendikası’nın 16. Olağan Genel Kurulu 29 Haziran 2019 tarihinde yapıldı.

Genel Kurula, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli AĞBABA, Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak AKKOL, Industriall Küresel Genel Sekreteri Valter SANCHES ile Genel Başkanımız Bayram BOZAL’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Genel Başkanı Pevrul KAVLAK, sendikal konularda değerlendirmelerde bulundu. İşçi haklarıyla ilgili reform söylentilerinin sonlanması gerektiğini ve çalışan herkesin kıdem tazminatı hakkının olduğunu belirten KAVLAK, yıl içerisinde yapılan vergi kesintilerinin işçileri zor durumda bıraktığına dikkati çekerek, “Biz ocak ayında ne kadar ücret alıyorsak aralık ayında da onu almak istiyoruz. Reform yapılmak isteniyorsa bu konuda yapılsın” dedi.

 TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY ise Genel Kurulda yaptığı konuşmada,   çeyrek asır öncesinde üniversiteye giden işçi çocuğu sayısının yüzde 2,5 olduğunu şu an bu rakamın yüzde 40’lara ulaştığına işaret ederek, “Bu ülkede patronların, işverenlerin yani herkesin üniversitesi var. Türk-İş, Türk Metal üniversitesi, Türk-İş’e de Türk Metal’e de yakışır. Bunlarla ilgili çalışmayı arkadaşlar yapıyorlar, kısa zamanda bununla ilgili müspet bir haber bekliyorum. Bu görevi bırakmadan bunu görüp öyle gitmek istiyorum” dedi. 

ATALAY, Türkiye’de yaşanan iç sorunların yine içeride çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, “Hiçbir kimse ülkesini dışarıda başkasına şikayet etmeyecek. Problem varsa ülke içerisinde kalacak.” diye konuştu.

ATALAY, bazı belediyelerin işçi çıkardığı ve sendika değiştirme konusunda baskı yaptığı konusuna da değinerek, “Bazı belediyeler var, bırakın işçi kimin örgütünde olursa olsun. İstediği partiye oy veriyor, istediği takımı tutuyor. Siz bizim sendikalarımızdan ne istiyorsunuz ?” dedi.