TÜRK-İŞ’TEN SOKAK KAĞIT ATIK TOPLAYICILARINA İFTAR YEMEĞİ

8 Haziran 2018

TÜRK-İŞ Konfederasyonu, 7 Haziran 2018 tarihinde Sokak Kağıt Atık Toplayıcılarına Ankara’da bir iftar yemeği düzenledi. 200 kişinin katıldığı iftar davetine AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan YAVUZ, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Genel Sekreter Pevrul KAVLAK, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR, Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Ankara 1 No’lu Şube Başkanımız Bekir TARHAN’nda aralarında bulunduğu Konfederasyon üyesi Sendikaların yöneticileri, Kağıt Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep KARAMAN ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

İftar yemeğinde Kağıt Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep KARAMAN bir konuşma gerçekleştirdi.  Bizlere sofrasını açan TÜRK-İŞ’in saygıdeğer Başkanına ve yönetim kuruluna çok teşekkür ediyorum diyen KARAMAN, “Sokak Kağıt Atık Toplayıcıları Derneği olarak iki yıl önce faaliyetlerimize başladık. Biz sokakta çalışıyoruz ve tabi ki zor şartlarda çalışıyoruz. Herhangi bir sosyal güvencemiz yok. Ancak çalışırken de şunun da bilincindeydik biz yaptığımız işle gurur duyuyoruz ve alnımızın teriyle çalışıyoruz” dedi. 

Çalmıyoruz, çırpmıyoruz aynı zamanda ülke ekonomimize katkılar sunuyoruz ve sesimizi olabildiğince ulaştırabileceğimiz her yere ulaştırmaya çalışıyoruz diyen KARAMAN, “Saygıdeğer Genel Başkana durumumuzu anlattım kendisi hemen talimat verdi ve yaklaşık bir yıldır TÜRK-İŞ ile bu sorunların çözümünün bulunması noktasında proje üretiyoruz” şeklinde konuştu. 

Keçiören Belediyesini pilot bölge olarak seçtik. Şimdi buradaki arkadaşlarımıza TÜRK-İŞ’in Genel Başkanı elbiseler dağıtacak. Arkadaşlarımızın kimliği olacak, sağlık taramaları yapılacak, iş sağlığı güvenliği eğitimleri verilecek. Arkadaşlarımız daha hijyenik koşullarda bu atıkları toplayarak aile ekonomilerine katkı sağlayacaklar diyen KARAMAN, “ Bir ömür boyu kendisine minnettarım. Sel felaketlerinden sonra Aski’den bir açıklama geldi. Atıklardan kaynaklı olduğunu söylediler. Ben de onlara katılıyorum. Biz geri dönüşüm sağlamaya çalışıyoruz.  Bize imkan versinler altı milyon atığı geri dönüşüme kazandıralım” dedi.

Recep KARAMAN’ın konuşmasının ardından TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY bir konuşma yaptı.

ATALAY “BU ÖYLE HELAL BİR PARA Kİ”

Bu akşam asıl ev sahibi Recep Bey’in beraber çalıştığı kağıt toplayan kardeşlerimizdir diyen ATALAY, “Basın mensuplarına da katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu akşam bu salondaki kardeşlerimi görünce bizim sorunlarla ilgili konuşmayacağım, bu akşamı bu arkadaşlarımıza ayırdım” ifadelerini kullandı.

ATALAY sözlerine şu şekilde devam etti: “Kağıt atık toplayan arkadaşlarımızın sayısı ülkemizde beşyüz bin civarında. Zaman zaman görüyoruz, kırk-elli kilo arkadaşlarımızın sırtında dağ gibi yükleri var. Biz çalmıyoruz, çırpmıyoruz, alın teri ile çalışıyoruz dedi Recep Bey. Bu öyle helal bir para ki! Bu arkadaşlarımız günde oniki saatten fazla çalışıyorlar. Toplumun bazıları tarafından küçümseniyor ve hor görülüyorlar. Bu arkadaşlarımız gece boyunca sabah gün aydınlanana kadar oradaki kağıtları ve katı atıkları toplamaya gayret ediyorlar. Bunları toplarken Hepatit-B başta olmak üzere çeşitli hastalıklara tutuluyorlar. Keçiören Belediyesi dışında diğer belediyelerle de çalışmak istiyoruz. Biz TÜRK-İŞ olarak maddi manevi bu arkadaşlarımızın her zaman yanlarındayız. Bu bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu işe birisinin öncülük yapması gerekiyordu ve biz bunu yapmaya hazırız. Önümüzdeki Ramazan inşallah tekrar bu arkadaşlarla iftar yaparız” dedi. Yemeğin ardından Genel Başkan Ergün ATALAY  kağıt atık toplayıcıları ve basın mensupları ile sohbet etti.