TÜRK-İŞ’TEN KAMU TİS İÇİN BASIN TOPLANTISI

7 Ağustos 2019

Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü görüşmelerinde gelinen süreçle ilgili Konfederasyon Genel Merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına aralarında Genel Başkanımız Bayram BOZAL’ında bulunduğu Kamu Koordinasyon Kurulu üyeleri ile Türkiye Kömür İşletmelerinden iki, Karayolları Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve TEDAŞ’ta birer işçi de katıldı.

Türk-İş Genel Başkanı ATALAY toplantıda, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolüyle ilgili, “Bakan hanım, ‘bize bir iki gün müddet verin bununla ilgili bir çalışma yapalım’ dedi. Yarın ya da öbür gün bize bir haber verirler diye düşünüyorum. Dün resmi bir teklif olmadığı için kamuoyuyla paylaşmanın anlamı yok. Görüşmede çıkarttığım bir iki güne kadar bize bir haber verecekler. Dünkü görüşmeden çok da umutsuz değilim” açıklamasında bulundu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK ile dün akşam saatlerinde sözleşmeyle ilgili görüştüğünü belirten ATALAY, şunları söyledi:

“Bakan hanım, ‘bize bir iki gün müddet verin bununla ilgili bir çalışma yapalım’ dedi. Yarın ya da öbür gün bize bir haber verirler diye düşünüyorum. Dün resmi bir teklif olmadığı için kamuoyuyla paylaşmanın anlamı yok. Görüşmede çıkarttığım bir iki güne kadar bize bir haber verecekler. Dünkü görüşmeden çok da umutsuz değilim.”

Cuma gününe kadar sözleşmenin masa başında bitmesini istediklerini, sürecin uzaması durumunda kanunun kendilerine verdiği yetkiyi kullanacaklarını vurgulayan ATALAY, “Sayın Cumhurbaşkanına da ülkeyi yönetenlere de bir kere daha sesleniyorum; bizim vaktimiz kalmadı, işçilerin taleplerini lütfen yerine getirin” dedi.

ATALAY, işçilerin uzayan süreç nedeniyle dayanma gücünün kalmadığını belirterek, “Ya uzlaşmayla anlaşacağız, ya arkadaşlarımız kanunda doğan haklarını kullanacak. Bugüne kadar TÜRK-İŞ’in de sendikaların da arzusu arkadaşlarımızın haklı taleplerini çözmek. Bugüne kadar bunla ilgili bir netice alamadık. Şu anda verdikleri zam iki sene evvel aldığımız zammı dahil karşılamıyor. Biz afaki bir rakam istemiyoruz. Doğal gaza, elektriğe gelen zamlar ortada. Bizim alım gücümüz düştü. Çarşıdaki pazardaki enflasyon açıklanan enflasyon örtüşmüyor” diye konuştu.

Sözleşme görüşmelerinde geline süreçle ilgili sendikaları bilgilendirmek için konfederasyonları bünyesindeki kamu koordinasyon kurulunu bugün toplayacaklarını bildiren ATALAY, bu toplantıda Bakan SELÇUK ile dün yapılan görüşmeyi ele alacaklarını ve süreçle ilgili yeni yol haritalarını belirleyeceklerini söyledi.

ATALAY, en düşük ücretlerin 3 bin 500 liraya yükseltilmesi, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payında oluşan talebini anımsatarak, “Bu rakamları işçiler ve sendikacılar belirledi. Gelecek rakam konusunda işin sahibi razıysa bizim için problem yok. İşin sahibine sormadan hiçbir şey yapmam.” değerlendirmesinde bulundu.