TÜRK-İŞ’İN 70. YILDÖNÜMÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

1 Ağustos 2022

Konfederasyonumuzun 70’inci Kuruluş Yıldönümü 30-31 Temmuz 2022 tarihlerinde yapılan etkinliklerle kutlandı.

Etkinlikler kapsamında ilk olarak 30 Temmuz 2022 Cumartesi günü ANITKABİR ziyareti gerçekleştirildi.

Ziyarete; Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN, Sendika Genel Başkanları ile Şube Başkanları’ndan oluşan bir heyet katıldı.

Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Ergün ATALAY’ın mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve Anıtkabir merdivenlerinde 70’inci yıldönümü anısına hatıra fotoğrafı çektirildi. Daha sonra heyet ile birlikte Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Ergün ATALAY Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

31 Temmuz 2022 Pazar günü ise Ankara Pursaklar’da “TÜRK-İŞ 70. YIL HATIRA ORMANI” ilk fidan dikim töreni gerçekleştirildi.

Törene; Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat KURUM, Ankara Valisi Vasip ŞAHİN, Türk-İş Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN ve Sendika Genel Başkanları’ndan oluşan heyet katıldı.

Bakan Murat KURUM, törende yaptığı açıklamada 450 bin metrekarelik alanda 70 bin fidan dikileceğini söyledi.

Buranın, gelecekte ağaçların gölgesinde dinlenilip, eğlenilebilecek bir alan olacağını dile getiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat KURUM, “Yaptığımız bu iş aslında ecdadımızın bize emanet ettiği şehirleri, daha yeşil ve güzel hale getirebilmek adına mücadelenin bir parçasıdır. Soma’da şehit olan kardeşimizin eşi ile birlikte toprağa verdiğimiz bu fidanlar, inşallah yıllar sonra çocuklarımızın, gelecek nesillerimizin yapraklarının gölgesinde dinlenip, huzurla vakit geçirebileceği alanlara dönüşecek.” diye konuştu.

Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Ergün ATALAY da Türk-İş’in kuruluşundan bu yana 70 yıl geçtiğini belirterek, yaklaşık 5 milyonluk bir aile olduklarını söyledi.

Bu ülke için her gün 4 güvenlik görevlisinin şehit olduğunu, 4 işçinin de iş kazalarında, iş cinayetlerinde can vermeye devam ettiğini belirten ATALAY, en büyük temennisinin bunları sıfır noktasına çekmek olduğunu dile getirdi. ATALAY ayrıca tüm şehitlere de Allah’tan rahmet diledi.

Ergün ATALAY, bugün ağaç dikimi yapılan yerin bundan 10 sene sonra vatandaşların hizmet alabileceği bir piknik alanı olacağını söylerken, kendisinden sonra yönetimde olacak sendika temsilcilerine de Türk-İş’in 80’inci yıl dönümünde 80 bin, 90’ıncı yıldönümünde ise 90 bin ağaç dikilmesini vasiyet etti.

Etkinlikler kapsamında son olarak Türk-İş’in kuruluşunun 70’inci Yıl Dönümü münasebetiyle “TÜRK-İŞ 70. Yıl Belgeseli” programı düzenlendi.

Programa; Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat BİLGİN, TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Üyeleri, Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden merhum Ahmet SOLUK’un eşi Eda SOLUK, Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN, Sendika Genel Başkanları, Şube Başkanları ve Türk-İş’te görev almış eski yöneticiler katıldı.

Ergün ATALAY programda yaptığı konuşmasına Türk-İş’in geçmişten günümüze yönetiminde ve kurumlarında görev almış yöneticileri rahmetle ve minnetle anarak başladı. Türk-İş’ in 70 yıldır ‘Ne Emekten vazgeçeriz, ne de vatandan sözü’ ile hareket ettiğini söyledi.

Mecliste emekçi kesiminin temsiliyetinin azlığına dikkat çeken ATALAY, “Emeklilerin ve tüm işçilerin alım gücünün korunması, emeklilikte yaşa takılanların durumu, taşeron işçilerin kadroya alınması, geçici işçilerin çalışma süreleri ile ilgili sorunlar acil çözüm beklemekte. Biz işçiler ailelerimizle 17 milyon olarak bu ülkenin dörtte üçüyüz. 600 tane vekil var. Bir parti bir tane, diğeri bir tane, öbürü bir tane alıyor. 600 tane vekilin olduğu mecliste 3 tane işçi kökenli vekil olursa işçinin lehine kararları zor beklersiniz” ifadesini kullandı. 

Örgütlenme konusuna da değinen Ergün ATALAY, “Örgütlenmeden rahatsız olmamak lazım. Örgütlenmeyle ile ilgili topyekün mücadele vermek lazım. Kim nerede istiyorsa orada örgütlensin kapı açık sonuna kadar. Siyasi partilerin sendikası olmaz, bakanların sendikaları olmaz. Biz işçinin sendikasıyız.  Bu kurum 70 yıldır var. Bir yer örgütlendiği zaman ya kapının önüne koyuyorlar, ya mahkemeye veriyorlar. Aklınıza gelen bütün hileleri yapıyorlar. Mahkemeye gidiyorsun 7 sene sürüyor. Ne han ne hancı kalıyor 7 senede. Sendikal örgütlenmeye karşı olan bazı işverenler emeği sömürmeye devam ediyorlar. Geçmişten beri gıda ve enerji gibi kritik öneme sahip sektörlerin özelleştirilmemesi gerektiğini dile getiriyoruz.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN ise yaptığı konuşmada; Türk-İş’i ve çalışma hayatını üniversite yıllarından itibaren yakından takip ettiğini, çeşitli projelerde ve eğitimlerde Türk-İş ve bağlı sendikaları ile uzun yıllar birlikte çalıştıklarını söyledi.

Türk-İş’in, Türkiye’nin çok partili hayata geçmesinden sonra 1952’de kurulduğunu anımsatan BİLGİN, “Sendikalar demokrasi ile birlikte varlardır, işçi hareketi demokrasi içerisinde gelişir. Sendikalar ilk kurulduğunda sendikalara karşı patronların negatif bakış açısı vardı. Sadece patronların mı, herkesin birtakım ön yargıları vardı. Oysa sendikalar demokratik toplumların ürünüdür, demokrasinin kurumlarıdır.” şeklinde konuştu.

“Biz emek mücadelesini vatan mücadelesinin bir parçası olarak görürüz. Vatan ve emek, bunlar ayrılmaz bir bütündür. İşçinin emeği vardır ama bir de vatanı vardır. Bunlar ayrılmaz bir bütündür. Ama demokrasi onun üçüncü unsurudur. Emek, vatan ve demokrasi bunların üçü birbirinden ayrıldığı zaman orada ya antidemokratik rejim kurulur ya vatan tehlikeye girer ya da emek örgütleri etkisiz hale getirildiği için orada insan hakları yok olur. Demek ki emek mücadelesi aynı zamanda bir insan hakları mücadelesidir ve temelini oluşturur.” diyen BİLGİN, sendikal mücadelenin aynı zamanda bir demokrasi mücadelesi olduğunu söyledi.

Konuşmasında, 28 Şubat ve 15 Temmuz’a da değinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN, “Ne zaman ki TÜRK-İŞ kalktı 28 Şubat’ta Türkiye’ye giydirilmeye çalışılan deli gömleğini ve faşizan yönetimi reddetti o zaman TÜRK-İŞ demokrasiye de vatana da ve emeğe de gerçek anlamda sahip çıktı diyebiliriz. Sayın Genel Başkan Ergün ATALAY’ın 15 Temmuz’daki katillere, dışarıdan kumanda edilen cemaat adlı, cemaat falan yok bir istihbarat örgütünün Türkiye’deki operasyonuna karşı meydanlarda çıkıp Türk işçisinin yiğitçe bu darbe girişiminin, bu işgal girişiminin karşısında durduğunu ve haykırmasını da bu mücadelenin bir parçası olarak görüyorum.” dedi.

Örgütlenme hakkının sonuna kadar savunulmasından yana olduklarını, sonuna kadar savunucusu olacaklarını ve örgütlenme hakkına karşı çıkan kim olursa olsun onun karşısında duracaklarını ifade eden Vedat BİLGİN bu konuda hiç kimsenin tereddüdünün olmaması gerektiğini söyledi.

TÜRK-İŞ 70. Yıl Belgeseli programı Manisa’nın Soma ilçesinde 2014’te meydana gelen maden faciasında şehit olan Ahmet SOLUK’un eşi Eda SOLUK’a 70. Yıl Plaketinin verilmesi ile sona erdi.