TÜRK-İŞ BAŞKANLAR KURULU BURSA’DA TOPLANDI

19 Ocak 2020

TÜRK-İŞ Konfederasyonu Başkanlar Kurulu, Genel Başkan Ergün ATALAY başkanlığında 18 Ocak 2020 tarihinde Bursa’da toplandı.

Sendikamız adına Genel Sekreterimiz Yaşar YAVUZ’un katıldığı toplantıda, çalışma hayatı ve ülke gündemindeki önemli gelişmeler değerlendirildi.

Başkanlar Kurulu’nda konfederasyon üyesi Türk Metal Sendikası’nın 19 Ocak 2020 tarihinde düzenleyeceği Büyük Bursa Mitingi’ne tam destek verildiği açıklandı.

Türk Metal Sendikası Mitingine Destek

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, Türk Metal Sendikası’nın metal sektöründe yürütülen toplu iş sözleşme görüşmelerinin tıkanması nedeniyle Bursa’da düzenlediği mitinge de katıldı. On binlerce kişinin miting alanını doldurduğu programda TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, bir konuşma yaptı.

Genel Başkan Ergün ATALAY miting alanında yaptığı konuşmada, “Metal işçileri, işçi hareketinin amiral gemisidir. MESS bu alanı bir görsün, kısa bir süre sonra bunun iki mislini Kocaeli’de toplayacağız” dedi. ATALAY konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Dediler ki ‘Bunlar toplanamaz’ ama toplandık. Çeliği nakış gibi işliyoruz, en iyi arabayı yapıyoruz, bizler iyi bir yaşam istiyoruz. İş barışını bozmayın. Bu alanda EYT’liler haber bekliyor. Kadroya geçmek isteyen işçiler haber bekliyor. Ocak ayında aldığımız ücreti nisanda, nisanda aldığımızı temmuzda almak istiyoruz. Bu vergi sistemi adaletli değil. Çok alandan çok, az alandan az vergi alınsın. Sesimize kulak verin, taleplerimizi kabul edin. Ülkemizde 5 milyona yakın mülteci var. 100 işçinin çalıştığı yerde 95 mülteci çalışıyor, kayıt dışı çalıştırılıyor günlük 40 TL alıyor. Bu mültecilerin emek sömürüsüdür. Kayıt dışı çalışma ile ilgili çalıştay yapılmalıdır. Ülkeyi yönetenlere sesleniyorum; bu kangreni çözün ” dedi.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul KAVLAK ise konuşmasında,  “İyi niyetle MESS ile masaya oturduk. 6 oturumda hakkımızı almak için görüştük. Fazladan hiçbir şey istemedik. Bizi anlamadılar görmezden geldiler. Kulakları sağır, gözleri kör. Bizi duymuyorlar, bizi görmüyorlar. Bu sektör ihracat rekorları kırıyor, kendinize gelin beyler. Biz ürettik biz kazandırdık. Size yüzde 6 zam yeter dediler. Yüksek Hakem’e gider enflasyonu bile alamazsınız dediler. Bizi açlıkla tehdit ettiler. Yahu insaf ayıptır günahtır yazıktır. Bu bacaları biz tüttürdük. Sizi biz şampiyon yaptık” dedi.

Toplu iş sözleşme görüşmelerinde kazanılan hakların ellerinden alınmak istendiğini kaydeden KAVLAK, “ Bize sefalet ücreti önerdikleri sürece o masada oturmayacağız. Eylemlerimize devam edeceğiz. Yine iş durduracağız. Çarşamba günü grev kararını aldık, günü geldiğinde uygulama kararını da alacağız. Eylemse eylem grevse grev” diye konuştu.