TÜRK-İŞ BAŞKANLAR KURULU AZERBAYCAN’DA TOPLANDI

1 Ağustos 2023

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ile Azerbaycan Sendikalar Konfederasyonu (AHİK) 28-29 Temmuz 2023 tarihlerinde Bakü’de bir araya gelerek ortak Başkanlar Kurulu düzenledi.

Ortak Başkanlar Kurulu’nda ilk olarak konuşan AHİK Başkanı Settar MEHBALİYEV; Azerbaycan ile Türkiye arasındaki mevcut kardeşlik ilişkilerinin yanı sıra iki ülke sendikaları arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin daha da güçlendirilmesi yönünde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY ise yaptığı konuşmada “Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerine her daim ‘Bir Millet İki Devlet’ gözüyle baktık. Aramızda mesafeler olmasına rağmen zor günlerimizde bir ve beraber olmayı başardık. İki kardeş Konfederasyon her platformda devam eden iş birliklerini güçlendirecek ve devam ettirecektir.” dedi.

Konuşmaların ardından TÜRK-İŞ ve AHİK konfederasyonu arasında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Aralarında Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN’ın da bulunduğu Türk-İş Başkanlar Kurulu, Azerbaycan Sendikalar Konfederasyonu (AHİK) Başkanı Settar MEHBALİYEV’in eşliğinde Şeref Sokağı’na gelerek Azerbaycan’ın eski Cumhurbaşkanı merhum Haydar ALİYEV’in mezarı önüne çiçek bıraktı. 

Daha sonra Bakü’de bulunan Azerbaycan Şehitler Sokağı’na gelen heyet, Azerbaycan devletinin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü için şehit olanların anısına saygı duruşunda bulundu ve şehit kabirlerine karanfil bıraktı.

1918’de Bakü’nün kurtuluşu için yapılan savaşlarda şehit düşen Türk askerlerinin anısına dikilen “Türk Şehitliği Anıtı”nı da ziyaret eden Türk-İş Başkanlar Kurulu üyeleri, Türk şehitlerinin anısına saygı duruşunda bulundu.

29 Temmuz 2023 tarihinde ise Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) üye ülkelerin sendika federasyonları ile ortak bir toplantı düzenlendi.

Azerbaycan İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Settar MEHBALİYEV’in ev sahipliğinde yapılan toplantıya; Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün ATALAY, Kazakistan İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Satıbaldı DAULETALİN, Kırgızistan İşçi Sendikaları Federasyonu Başkan Yardımcısı Omor ARSTANBEKOV ve Özbekistan İşçi Sendikaları Federasyonu Başkan Yardımcısı Bahtiyar MEHMETALİYEV ile Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN’ın da aralarında bulunduğu TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu üyeleri katıldı.

Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’da yapılan toplantıyla Türk Devletleri Teşkilatına üye; Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın konfederasyon ve federasyonları, üye ülkeler arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine büyük katkı sağlayacak “Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı”nın kurulmasına ilişkin anlaşma metnini imzaladı.