TÜRK-İŞ BASIN MENSUPLARI İLE İFTARDA BİRARAYA GELDİ

5 Haziran 2018

TÜRK-İŞ Konfederasyonu, 4 Haziran 2018 tarihinde Büyük Anadolu Down Town Otel’de bir iftar programı düzenledi.

İftar programına, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Genel Mali Sekreter Ramazan AĞAR, Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR ile Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Genel Sekreterimiz Yavuz KOÇAK ve Ankara 1 No’lu Şube Başkanımız Bekir TARHAN’ında aralarında bulunduğu Konfederasyon üyesi sendikaların genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, şube başkanları, şube yöneticileri yanında çok sayıda basın mensubu katıldı.

Programda konuşan TÜRK-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY,Türkiye güçlü oldukça TÜRK-İŞ’in güçlü olan bir kurum olduğunu söyledi. ATALAY,  “Çalışma hayatında sıkıntılarımız var. Sayın Başbakanla görüşme imkanı bulduk. Taşeronda özellikle KİT’ler de kadroya giremeyenler var. KİT’lerin dışında da toplam 85 bini kapsayan kadroya girmeyen bizzat asıl işi yapan arkadaşlarımız var. Ben Maliye Bakanıyla konuşma imkânı buldum. Bir çalışma yaptıklarını söylediler ve Bakanlar Kurulunda gündeme getireceklerini söylediler. Bir an evvel KİT’lerde geçmeyenlerle ilgili verdikleri sözün tutulmasını bekliyoruz. Devlet verdiği sözü tutar. O sözün tutulmasını umut ediyoruz” diye konuştu.

Şekerle ilgili çok konuştuk. Devlet şekerden elini çekmemeli diyen ATALAY, “Bu tutumumu sürdürmeye devam edeceğim. Devlet elini çekerse ne ülke için, ne insan sağlığı için iyi olur, ne alanlar için hayırlı olur” dedi.

Örgütlenmeyle ilgili değerlendirmede bulunan ATALAY, 15 milyonun çalıştığı bir ülkede 2 milyon örgütlü işçi olduğuna dikkat çekerek, “950 bin civarında arkadaşımız bizim Konfederasyonumuz da örgütlü. Örgütlenmeyle ilgili yanlış işler devam ediyor. En son örneğini Niğde’de yaşadık. Belediye Başkanı ben talimat aldım dedi sonra kimseye talimat vermedim dedi. Özellikle Belediye Başkanları, siyasiler, işverenlerimiz kendilerine göre sendika istiyor. Onun adı sendika olmuyor. Ne olduğunu kamuoyu da ben de Allah’ta biliyor” diye konuştu.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı ATALAY ücretler üzerindeki ağır vergi yüküne de değinerek, “Vergi ile ilgili sene başında aldığımız ücreti sene sonunda da almak istiyoruz. Bütün siyasi partiler, Cumhurbaşkanı adayları, işsize iş vaat ediyorlar. Ama bu bizim için kamuoyu için önemli taleplerden bir tanesi. Bütün cumhurbaşkanı adaylarına ve siyasi parti adaylarına bir kere daha buradan sesleniyoruz. Bunun sürdürülebilir bir tarafı yok” değerlendirmesinde bulundu. 

Sokaktaki atıkları toplayanlarla ilgili de açıklamada bulunan ATALAY, “Bu akşam bizle beraber sokaklarda kâğıt toplayan kardeşlerimiz var. Onların bir dernekleri var. Sokak Atıkları Toplayıcı Derneği. Onlarla ilgili bir çalışma yapıyoruz. O sokakta kâğıt toplayanlar biziz, bizim parçamız, arkadaşımızın oğlu yani bu ülkenin vatandaşı. Bizim ülkemizde 11-12 yaşında çalışan çocuk işçi var. Verimli olacağını umut ediyorum. Bu çocuklar okula gitmesi gerekirken, deniz görmesi gerekirken, tatil yapması gerekirken çalışmaya devam ediyorlar. Bu ülkeye yakışmıyor. Herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı ATALAY, programda ayrıca basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı.