TÜRK-İŞ, 1 MAYIS’TA TAKSİM’DEYDİ

1 Mayıs 2022

Son üç yıldır Koronavirüs Pandemisi nedeniyle kutlanamayan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bu yıl 81 ilde salon toplantıları ve alanlarda yapılan etkinliklerle kutlandı. TÜRK-İŞ Konfederasyonumuz da 1 Mayıs’ta “hayat pahalılığı ve örgütlenme”  ana temasıyla tüm Türkiye’de çalışanların taleplerini dillendirdi. 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN’ın da aralarında bulunduğu TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu üyeleriyle birlikte 1 Mayıs 1977’de yaşanan olaylarda hayatını kaybeden işçiler anısına Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı ATALAY burada yaptığı açıklamada, “Bugün 81 vilayette, 5 bölgemizde 424 sendikamız, 30 bin aktif temsilcimizle beraber ana temamız ‘hayat pahalılığı, örgütlenme’. Bu saatte Türkiye’nin bütün alanlarında arkadaşlarımız hayat pahalılığını, örgütlenmeyi anlatacak. TÜRK- İŞ her siyasi görüşten, her düşünceden, her takımı tutan topluluktan oluşan devasa bir kurum. 70 senedir, ülkeden yana olduk, emekliden yana olduk, emekçiden yana olduk, işçiden yana olduk. Mazlumdan yana olduk. TÜRK-İŞ bunu sürdürmeye devam edecektir” dedi. 

Gazetecilerin asgari ücrete ara zamla alakalı sorduğu soruyu yanıtlayan TÜRK-İŞ Genel Başkanı ATALAY, “Asgari ücret için Temmuz’u beklemenin bir anlamı yok. Aralık’ı beklemenin de bir anlamı yok. Her ayın 4’ünde bundan 3 gün sonra enflasyon açıklanacak. O açıklanan enflasyonu asgari ücretliye versinler, emekliye versinler, işçinin tamamına her ay versinler. Haziran’ı falan beklemenin bir anlamı yok”  değerlendirmesinde bulundu.

ATALAY, TÜRK-İŞ’in, işçinin yanında olmaya devam edeceğini anlatarak, “Kadınlarla ilgili iş yerlerinde mobbing devam ediyor, hala çocuklarını baktıracağı kreşler yok. İş yerleri bizim evimiz” dedi. Türkiye’de ve dünyada, kadını, kamuyu, emeği korumanın yazılı olmayan bir karar olduğunu söyleyen Genel Başkan ATALAY, Türkiye’de ise uzun yıllardır emeğin korunmadığını söyledi.

Tüm işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayan ATALAY, daha sonra beraberindeki heyetle Taksim Meydanı’ndan ayrıldı.