TÜRK-İŞ 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ HATAY’DA COŞKUYLA KUTLADI

1 Mayıs 2018

TÜRK-İŞ,1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Hatay/Antakya/İtfaiye Meydanı’nda kutladı. Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Adana Şube Yöneticilerimiz ve üyelerimizin de aralarında bulunduğu TÜRK-İŞ Konfederasyonu üyesi sendikalarda örgütlü işçilerin yoğun katılım gösterdiği kutlama, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve 1 Mayıs Marşı’nın ardından program başladı.

Açılışını TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul KAVLAK’ın yaptığı programda,  TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu ile Başkanlar Kurulu üyelerinin hazırlanan platformda yerini almasının ardından TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, meydandaki coşkulu emekçiye hitap etti. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramını kutladıktan sonra, Hatay’da olmalarının nedenini açıklayan ATALAY, “2015’te Soma faciasına dikkat çekmek için Zonguldak’taydık, 2016’te birlik ve beraberliğimize vurgu yapmak amacıyla Çanakkale’ye gittik. Geçen sene ise demokrasi vurgusuyla Ankara’da yaptık 1 Mayıs’ı. Bu sene ise ulusumuzun meşru müdafaa hakkına dikkat çekmek ve Zeytin Dalı Operasyonu’na destek vermek amacıyla Hatay’dayız” dedi. Hatay’ın huzur ve barış kenti olduğunu vurgulayan ATALAY, burada kardeşliğin ve bir arada yaşama iradesinin umutları artırdığını söyledi.

Konuşmasında çalışma hayatının çeşitli sorunlarına işaret eden TÜRK-İŞ Genel Başkanı ATALAY, başta taşerona kadroda yaşanan sıkıntılar, şeker fabrikalarının satılması, vergide adaletsizlik, iş cinayetleri, ILO’da temsil, sendikal baskılar, işten çıkarmalar olmak üzere birçok konuda görüş ve talepleri seslendirdi.

Kutlamada, Antakya Medeniyetler Korosu ile Mehteran Takımı sahne aldı.