Türk Harb-İş’ten Engelliler Günü Etkinliği

3 Aralık 2011

Türk Harb-İş Sendikası 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle genel merkez ve şubelerinde engelli üyeleri ile buluştu. Sendika Genel Merkezinde yapılan toplantıya Ankara Şubelerinden yüzün üzerinde engelli üyemiz Genel Başkan Bayram Bozal tarafından ağırlandı.

 

Engelli üyelerimize genel merkezde verilen yemeğin ardından toplantının açılış konuşmalarını, Ankara Şube Başkanı Alaaddin Soydan ve Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Levent Tekin gerçekleştirdi.

Genel Başkan Bayram Bozal yaptığı konuşmada,  Türkiye’de engelli olarak yaşamanın görünenden çok daha fazla zorluklar içerdiğini belirterek, “Fiziksel engeliyle başa çıkmayı başarabilmiş insanlar, sosyal izolasyondan kurtulamamaktadır. Devletin Bakanının engelli vatandaşların çalışma hakkını lütuf olarak gördüğü bir ülkede, toplumsal duyarsızlık, ayrımcılık ve dışlayıcılıkla mücadele etmek zorlaşmaktadır” şeklinde konuştu.

Engelli istihdamı konusunda, yasalarla işyerlerine kota uygulamaları getirildiği halde, en başta devlete ait kurumlarda bu kotaların doldurulmadığını belirten Bozal, “Yasalar, ne kadar çağdaş hazırlansa da, Anayasaya pozitif ayrımcılık ilkesi koyulsa da, yapılan şeylerin önemi, hayata yansıdığı kadar olmaktadır. Devletin hassasiyet göstermediği bir ortamda, engelli istihdamına yanaşmayan ve yasanın öngördüğü cezayı ödemeyi tercih eden, defolu insan tiplerine daha sık rastlamak kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

Türk Harb-İş Sendikası’nın, insanı merkeze alan bir devlet anlayışının varlığına inandığı ve bu uğurda mücadele ettiğini dile getiren Bozal, “Engelliye bakıştaki toplumsal körlük ortadan kalkıncaya, engellilerimizin de sosyal hayatın eşit bireyleri olarak kabul gördüğü bir Türkiye’ye ulaşıncaya kadar, işyerlerimizde ve toplumsal hayatın her alanında mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

PSİKOLOG AHMET YILMAZ’DAN SEMİNER
 
Genel Başkanın konuşmasının ardından psikolog Ahmet Yılmaz, engellilerin toplumsal hayatta karşılaştığı sorunlarla nasıl mücadele edileceği konusunda seminer verdi. Yılmaz seminerde ayrıca üyelerimizin işyerlerinde ve sosyal hayat içinde yaşadığı olaylar ve sorunlar ile ilgili yönelttikleri soruları cevaplandırdı.