TÜPRAŞ’TA HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİLERE ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUZ

11 Ekim 2017

İzmir’in Aliağa İlçesi’ndeki TÜPRAŞ Rafinerisi’nde 11 Ekim 2017 (bugün) sabahı yaşanan patlamada 4 işçi hayatını kaybetti, 2 işçi yaralandı. Hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

TÜPRAŞ’ta yaşanan iş kazası bir kez daha gösterdi ki ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili önlemleri tam anlamıyla hayata geçirilmiyor. Bu tür iş cinayetlerinin önüne geçebilmek için İş Sağlığı ve Güvenliği Yasanın etkinliğini ve uygulanabilirliğini sağlayacak tedbirler en tavizsiz biçimde uygulamalıdır. Devlet, işveren ve çalışan yaşanacak muhtemel kazaların önüne geçebilmek için üzerlerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmelidir.

Öte yandan taşeronlaşma gibi kuralsız, güvencesiz ve örgütsüz çalışma anlayışı devam ettikçe kazaların ve can kayıplarının önlenemeyeceği artık görülmelidir.

Türk Harb-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu olarak, çalışma hayatının standartları insan onuruna yaraşan, insan hayatını önceleyen hak ve çalışma koşullarına ulaştırılamadığı sürece iş cinayetlerinin önüne geçilemeyeceğine dikkat çekerken, bir kez daha Aliağa TÜPRAŞ Rafinerisi’nde hayatını kaybeden işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar ve başsağlığı diliyoruz.