TES-İŞ SENDİKASI 11. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

5 Kasım 2018

TÜRK-İŞ Konfederasyonu üyesi TES-İŞ Sendikası 11. Olağan Genel Kurulu, Sendikanın Genel Merkez Toplantı Salonunda 3-4 Kasım 2018 tarihlerinde yapıldı.

Genel Kurula, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY ve Yönetim Kurulu ile aralarında Genel Başkan Yardımcımız Yüksel İLBEYLİ’nin de bulunduğu konfederasyona bağlı Sendikaların Yöneticileri yanında  Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa DESTİCİ başta olmak üzere siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.

Genel Kurulda konuşan TÜRK-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, “Biz öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki, bu coğrafyada güçlü bir şekilde var olmamız gerekiyor. Suriye, Irak, Yunanistan, Rusya… Herkesin durumunu gözden geçirirseniz bu coğrafyada var olmamız gerekiyor. Ordun güçlü olursa, ekonomin güçlü olursa var olursun. Çin’e, Amerika’ya, Rusya’ya kimse kafa kaldırmıyor. Bu ikisi güçlü olurken ülkenin sivil toplumu da güçlü olacak. Malatya’da asgari ücretle ilgili bir toplantıda dedik ki, ülkede ekonomik sıkıntı var ve bu sıkıntının bedelini işsizler, emekliler, asgari ücretliler, işçiler, çiftçiler ödüyor dedik. 2000 TL olsun dedik. Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı dedi ki, Başkanım döneceğim ve hemen zam yapacağım dedi. Döndü ve yaptı zannediyorum. Ama  bir elin parmakları dışında işverenlerimiz bunu hayata geçirmedi” şeklinde açıklamada bulundu.

“Yaşım kemale erdi. 1 milyonluk bir aileyiz. Ailelerimizle beraber dört milyonuz. Bu insanlar beni başlarına getirdiler. Başınızı önünüze eğmemeye gayret sarf ediyorum. Bu ülkede sendikacı var, siyasetçi var, işveren var maske ile geziyorlar. Uyuyanı uyandırırsınız ama uyuma numarası yapanı uyandıramazsınız. İnanmadıklarınızı başınıza seçmeyiniz. Güvenmediklerinizi başınıza seçmeyiniz. Seçtiklerinizin de kapı gibi yanında olunuz. Bu sendikada uzun yıllar çalışan görev yapan herkesi tanıyorum. Herkes bu kuruma hizmet etmeye gayret etti” diye konuşan ATALAY, Kıdem Tazminatı Fonunun yeniden gündeme gelmesine de değinerek şunları söyledi:

 

“ Kıdem tazminatını gündeme getiriyorlar. Her sene bir kere gündeme geliyor. Şu anda bulunduğumuz noktadan arpa boyu geriye gidemezler. Yapmazlar, yapamazlar. Nokta kadar hak kaybına müsaade etmeyiz. Kıdem tazminatı bizim son kalemiz. Olumsuz bir şey olursa başta ben olmak üzere hiç kimse bu koltuklarda oturamaz. 

Asgari ücretten aşağı emekli maaşı alan insanlar var. Günahtır, yazıktır, ayıptır. Kitlerle ilgili on yıldır konuştuk. Paneller, mitingler, eylemler yaptık. En son Arena Spor Salonunda eski Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU geldi. 15 bin kişinin olduğu ortamda herkes kadroya geçecek dedi. Asıl işi yapanlar malesef kenarda kaldı. Maden, Enerji, Demiryolları, Devlet hava meydanları, TRT, MTA’da var. Neredeyse olmayan yok. 

Herkesi aldınız bu adamları niye almıyorsunuz? Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan dedi ki alacağız. Ama geldiğimiz noktada bir gelişme yok. Olumlu bir haber bekliyoruz. Sözünüzü yerine getirin. Emeklilikte yaşa takılanlar bu ülkenin vatandaşı. Bütün siyasi partiler söz verdi. Bir çözüm bulmak durumundayız.

Ben yasama, yürütme, yargı değilim.  Kardeşiz birbirimizi kucaklamak durumundayız. Kucaklamazsak bizi bölerler. Irak ve suriye’de olanı başımıza getirirler. 5 milyon misafirimiz var üç buçuk milyonu Suriyeli. Suriyeli doktor, mühendis niye gelsin buraya, niye dilensin. Canını kurtarmak için adam bize sığınmış. Onlar bizim misafirimiz. İçinde yanlış yapanlar var mı var. Ama sahip çıkmak lazım. Savaş bitince onları evlerine yollamak lazım. Misafirlerden rahatsız olmayın”

TEŞ-İŞ 11. Olağan Genel Kurulu sonrası yapılan seçimde Ersin AKMAN Genel Başkan seçilirken, Genel Başkan Yardımcıları ise Hüseyin ÖZİL, Hacı Mevlüt ÜNAL, Sedat ÇOKOL, Eşref ERDEM, Fatih TÜLEK, Nakif YILMAZ odu.