TERSANE İŞÇİLERİ EĞİTİMDE BULUŞTU

13 Şubat 2013
İstanbul Anadolu Yakası Şubemiz bağlı İstanbul Tersane Komutanlığı’nda çalışan 300 üyemiz, 9-10 Şubat tarihlerinde eğitim için Yalova Tesislerimizdeydi.  Eğitim programı, Genel Başkan Bayram Bozal, Genel Başkan Yardımcısı Yüksel İlbeyli, Genel Sekreter Haldun Kurubacak ve Genel Eğitim Sekreteri İbrahim Kılıç’ın da katımlıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Haldun Kurubacak’ın selamlama konuşması ile başlayan program, Genel Başkan Bayram Bozal’ın açılış konuşmasıyla devam etti.
 
Konuşmasına Türk Harb-İş Sendikası’nın sendikal mücadele tarihini anlatarak başlayan Genel Başkan Bozal, “Demokratikleşme ve sosyal adaleti geciktirmek ve Türkiye’yi çağdaş dünyanın gerisinde bırakarak ülke insanını sömürmek isteyen çevrelere karşı, çetin mücadeleler verildi” dedi. Emeği değersizleştirmeye ve sendikaları etkisizleştirmeye çalışan sermaye yanlısı iktidarlara karşı verilen mücadelede Türk Harb-İş Sendikası’nın her zaman ön sırada yer aldığını anlatan Bozal, işçi hareketinin ablukaya alınması ve sendikal hareketi yok etme girişimlerine karşıda direnç gösterildiğini söyledi. Bayram Bozal, Türk Harb-İş Sendikası’nın bugün de taşeronlaşma, güvencesiz çalıştırma, sendikasızlaştırma, ücret ve vergi adaletsizliği gibi çalışanların karşı karşıya olduğu sorunlara çözüm arayışında olduğunu ifade etti.
 
Türk Harb-İş Yönetimi’nin çalışanların genel sorunları yanında sendikanın örgütlü bulunduğu işkolunun sorunlarına da gereken hassasiyeti gösterdiklerini anlatan Bozal, “Sizlerin, İstanbul Tersane işçilerinin de sorunlarının farkındayız. Mobing uygulamalarının sona erdirilmesi, tayinler için 3 yıl çalışma zorunluluğunun kaldırılması ve becayiş uygulamasının hayata geçirilmesi gibi konular başta olmak üzere tüm sorunlarınız Toplu İş Sözleşme görüşmelerinde masaya yatırılacak. Bu demek değil ki sorunlarınız sadece Toplu İş Sözleşme masasında tartışılacak. Şube Yönetimimiz ve Genel Merkez Yönetimiz, bugüne kadar olduğu gibi işverenle diyaloga geçerek sorunlarınıza her daim çözüm arayacaktır” diye konuştu.

Genel Başkan Bayram Bozal’ın konuşmasının ardından Sendikamız Eğitim Müdürü Tarkan Zengin’in koordinatörlüğündeki eğitim seminerine geçildi. Seminerde SGK İstanbul İl Müdür Yardımcısı Dr. Murat Özdamar, üyelerimizi, sosyal güvenlik hakları konusunda bilgilendirdi. Seminerin ardından eğitim programına katılan üyelerimize sertifika verildi.