“TBMM, Millet İradesinin En Üst Temsil Makamıdır

22 Nisan 2013
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, TBMM’nin açılışının 93 yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milletin birliğini, bütünlüğünü ve millet iradesini temsil eden en üst makam olduğu vurgulanan mesajda şu görüşlere yerverildi:
 
Kuruluşunun 93. yılını kutladığımız Türkiye Büyük Millet Meclisi, istiklal mücadelemizin en buhranlı günlerinde yüklendiği tarihi misyonu, bugün de egemenliğimizin ve bağımsızlığımızın sembolü olarak büyük bir onurla devam ettirmektedir.
TBMM, “Bağımsızlık benim karakterimdir” diyen Büyük Önder Atatürk başta olmak üzere kurtuluş destanını yazan ecdadımızın bize bıraktığı en kutsal emanettir.
Ecdadımız, Cumhuriyete ve millet egemenliğinin merkezi olan TBMM’ye ancak fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin sahip çıkacağına inanmış ve geleceğin büyükleri olarak çocuklarımızın bu şuurla yetişmelerini önemsemişlerdir. Bu nedenle Atatürk, bu emanetin değerini bilinmesi ve ilelebet yaşatılması için, TBMM’nin kuruluş yıldönümünü çocuklara bayram olarak armağan etmiştir.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, Cumhuriyetimizi ayakta tutan tüm ilke ve değerleri ülke sınırları dışına taşıyan, dünyaya barış mesajları veren uluslar arası bir boyuta ulaşması, tüm dünyadan çocukların bayramı olarak kutlanır olması, insanını yücelten bir medeniyetin temsilcileri olarak bizleri gururlandırmaktadır.
Günümüz dünyasının kirli yüzünde ne yazık ki, masum çocukların katledildiğine, ucuz işgücü olarak dünyanın pek çok bölgesinde çocukların köle gibi çalıştırıldığına, binlerce çocuğun açlık nedeniyle ölüme terk edildiğine şahit oluyoruz. İnsanlığı karanlığa mahkum eden böylesine acımasız anlayışının karşısında, insanı yaşatmayı ve insanı yüceltmeyi şiar edinen devlet tasavvurumuz, tüm insanlık için umut olmaktadır.
Çünkü, Türk Milletinin dünyanın kaderini değiştirme mefkuresi, bin yıllık medeniyet değerlerinden beslenmektedir. Bu değerler hukuksuzluğa karşı adil olmayı, sömürgeciliğe karşı zulme rıza göstermemeyi, öldürmeye karşı yaşatmayı, savaşa karşı barışı, ırkçılığa karşı insana saygıyı, tüm insanlığa öğütlemektedir.
Bu değerler, millet olarak en büyük hazinemizdir. Bu değerlere sahip çıktığımız ve gelecek nesillere taşıdığımız sürece güçlü kalacağımızı unutmamalıyız. “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” diyen Büyük Önder Atatürk’ün mirasına sahip çıkmalı, egemen bir millet olarak sahip olduğumuz Cumhuriyetimizin ve Meclisimizin kıymetini bilmeliyiz.
 Bu vesile ile TBMM’nin açılışının 93. Yıldönümü kutlarken, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanın dört bir yanında bir karış toprağı vermemek adına göğsünü siper ederek şehit düşen tüm askerlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına kutlu olsun.