TBMM, MİLLET EGEMENLİĞİNİN MERKEZİ

22 Nisan 2014
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, TBMM’nin açılışının yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı:
“Kuruluşunun 94. Yıldönümünü kutladığımız Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), istiklal mücadelemizin en buhranlı günlerinde yüklendiği tarihi misyonu, bugün de egemenliğin ve bağımsızlığın sembolü olarak devam ettirmektedir.
İstiklal Savaşı’nda destan yazan ecdadımız, Cumhuriyetin ve millet egemenliğinin merkezi olan TBMM’ye ancak fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin sahip çıkacağına inanmış ve çocukların bu şuurla yetişmesini önemsemiştir. Bu nedenle İstiklal Savaşı’nın Lideri Mustafa Kemal Atatürk, değerinin bilinmesi ve ilelebet yaşatılması için TBMM’nin kuruluş yıldönümünü çocuklara bayram olarak armağan etmiştir.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyetini ayakta tutan  ilke ve değerleri ülke sınırları dışına taşıyan, dünyada barış mesajları veren uluslararası boyuta ulaşması, tüm dünyadan çocukların bayramı olarak kutlanır olması bizleri gururlandırmaktadır.
Günümüzde ne yazık ki masum çocukların katledildiği, ucuz işgücü olarak çalıştırıldığı ve açlık nedeniyle ölüme terk edildiği bir dünyada yaşıyoruz. Ecdadımız, insanlığı karanlığa mahkum eden böylesine acımasız anlayış karşısında, hukuksuzluğa karşı adil olmayı, sömürüye karşı zulme razı göstermemeyi, öldürmeye karşı yaşatmayı, savaşa karşı barışı hakim kılmak için mücadele vermiştir. Gelecek nesillerin de bu anlayışta yetişmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının yıldönümü 23 Nisan 1929 yılından bugüne çocuk bayramı olarak kutlanmaktadır.
TBMM’nin açılışının 94. Yıldönümünü kutlarken, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanın dört bir yanında bir karış toprağı vermemek adına göğsünü siper ederek şehit düşen tüm askerlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına kutlu olsun.