“TBMM, millet egemenliğinin en üst merciidir”

20 Nisan 2012
ürk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal, TBMM’nin açılışının 92 yıldönümü dolayısıyla yapmış olduğu açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin millet iradesinin en üst temsil makamı olduğunu hatırlatarak, bu makamın çalışmalarını kesintisiz sürdürmesi için tüm kişi, kurum ve kuruluşun üzerine düşün görevi eksiksiz yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Genel Başkan Bayram Bozal açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kurtuluş Savaşı’nda eşsiz bir mücadele veren milletimizin temsil edildiği en yüce mekandır. Milli egemenliğimizin teminatı olan TBMM’nin kuruluşunun 92. Yıldönümünü kutluyoruz. Ülkemiz üzerinde kara bulutların gezdiği günlerde Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Türk milletine umut ışığı olan, düşmanlarımıza ise korku salan bağımsızlık ve egemenlik ilanının yapıldığı TBMM’nin açılışının üzerinden tam 92 yıl geçmiştir.
 
Millet iradesinin en üst temsil mekanı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, 92 yıllık tarihinde dönem dönem demokrasi dışı müdahalelerle karşılaşmıştır. Geçmişte yaşanan anti demokratik süreçlere karşın bugün milli iradenin hakimiyetinin kesintisiz kılınması noktasında ciddi gayretler sarfedildiği görülmektedir. Hangi siyasal görüş, hangi inanç, hangi ırktan olursa olsun bu ülkenin tüm vatandaşları, demokratik rejime ve onun temsil makamı olan Meclis’in bağımsızlığına sahip çıkmakla yükümlüdür.
 
İnanç ve yaşam alanındaki farklılıkların, karşılıklı saygı ve hoşgörü temelinde en rahat biçimde ifade edildiği demokratik rejimimizi adeta bir korku ve tehlike iklimine çevirmek isteyen çevrelere karşı verilen mücadelenin galip geleceğine ve milli iradenin kesintisiz devam edeceğine inancımız tamdır.
 

Bu düşüncelerden hareketle Demokratik Cumhuriyetimizin teminatı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 92 yıldönümünü kutlarken, gelecekte ülkemizin, demokrasi dışı beklentilerin yok olduğu, temsilde adaletin, siyasal istikrarın, sosyal ve ekonomik refahın sağlandığı, vatansever, çağdaş ve demokratik günler geçirmesini diliyoruz.”