“TANK PALET’İN TAPUSU DEVLETTEDİR, ÖYLE DE KALACAKTIR”

2 Temmuz 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, kamuoyunda Tank Palet Fabrikası olarak bilinen Sakarya 1’inci Ana Bakım Fabrikasına 2 Temmuz 2021 tarihinde ziyarette bulundu.
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN başta olmak üzere siyasiler, askeri erkân ile TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN, Genel Sekreterimiz Yaşar YAVUZ ve Sakarya Şube Başkanımız İsa KAYA’nın da yer aldığı sivil toplum örgütü temsilcilerinin  katılımıyla gerçekleşen ziyarette, Cumhurbaşkanı ERDOĞAN fabrikada incelemelerde bulundu. ERDOĞAN, incelemeleri sırasında, burada görev yapan üyelerimiz başta olmak üzere çalışanlarla da sohbet etti.
 
Cumhurbaşkanı ERDOĞAN incelemelerinin ardından Fabrika çalışanlarına hitaben açıklamalarda bulundu. Konuşmasında 1’inci Ana Bakım Fabrikası ile ilgili kamuoyunda tartışılan konulara değinen ERDOĞAN, “Bu fabrikamız 1973’ten beri TSK’ya, ordumuza hizmet veriyor. 4 yıl önce de bu tesisi Milli Savunma Bakanlığı bünyesine aldık. 2019’da Bakanlığımız ve BMC ile imzalanan protokolle fabrikada yeni bir dönemi başlattık. Fabrikamızın mülkiyeti Hazine’nin, tahsisi Milli Savunma Bakanlığı’nındır. Tapusu devlettedir, öyle de kalacaktır” dedi.
 
“Fabrikanın işletmesini yapan firma Türk firmasıdır. Burada çalışan işçilerimizin kadroları Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı ASFAT AŞ’dedir. Böylece çalışanlarımız hak kaybına uğramamıştır. Üretim, TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda askerin kontrolünde devam etmektedir. Her türlü denetim yetkisi MSB’ye aittir” diyen ERDOĞAN sözlerine şöyle devam etti:
 
“Fabrikamızda kamu ve sivil kuruluşların optik sistem ihtiyaçlarını karşılayan atölyede buradadır. Altay Tankımızın üretimini de burada yapmayı inşallah planlıyoruz. Yazılımdaki gençlerimize sordum, ne zaman bitiyoruz bu işi diye, en kısa zamanda dediler. En kısa zaman ne zaman, 2023’ün başında bunu yetiştirmeye vakıfız, siz var mısınız? Ekibi sıkıştıracağız, hedef Altay Tankının 2023’ün başında inşallah orduya teslim törenini yapacağız. BMC istihdam ettiği ilave mühendislerin katkısıyla ülkemizin yerli ve milli tank projesini de gerçekleştirecektir. İnşallah tankı da burada üreteceğiz. Bu donanım burada var. Fabrikanın yabancısı değiliz. 9 yıl önce burada 244. Fırtına Obüsümüzün gövde kaynağını sizlerle birlikte atmıştık. 2016’ya kadar 280 Fırtına Obüsü üretilerek TSK’nın hizmetine verildi. Geçtiğimiz yıl itibariyle yeni nesil Fırtına Obüslerimizin üretimine başladık. İnşallah kahraman topçularımız daha güçlü biçimde düşmanlarımızı yerle yeksan etmeyi sürdürecektir. Libya’da Azerbaycan’da olduğu gibi aynen devam edecektir. Yeni yatırımlarla geleceğe taşımak boynumuzun borcudur.”