TANK PALET’İN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE ANKARA DA “HAYIR” DEDİ

7 Şubat 2019

Resmi Gazete’de yayınlanan 20 Aralık 2018 tarih ve 481 sayılı kararname ile özelleştirme kapsamına alınan Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün (Tank Palet Fabrikası) özelleştirme kararının düzeltilmesi talebiyle Sendikamızın başlattığı eylemlilik süreci kapsamında Başkent Şubemiz de kitlesel basın açıklaması yaptı.

Ankara’da 6 Şubat 2019 tarihi mesai sonrası İstanbul Yolu üzerindeki Erkunt Döküm Fabrikası önünde yüzlerce üyemizle gerçekleştirilen basın açıklamasına Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Genel Başkan Yardımcımız Yüksel İLBEYLİ, Genel Sekreterimiz Yavuz KOÇAK, Genel Mali Sekreterimiz Haldun KURUBACAK, Sakarya Şube Başkanımız Yaşar YAVUZ da katıldı. Basın açıklamasına İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit DİKBAYIR, SİMESEN Genel Başkanı Serdar DURSUN ile TEZ KOOP-İŞ de katılarak destek verdi.

Başkent Şubemiz bağlısı işyerlerinde çalışan üyelerimiz mesai sonrası yürüyerek ve araçlarla Erkunt Döküm Fabrikası önünde toplandı. “Tank Palet özelleştirilemez”, “Harb-İş işçisi vatan bekçisi”, “Tank Palet millidir milli kalacak” sloganlarıyla alanı dolduran üyelerimize Başkent Şube Başkanımız Alaattin SOYDAN hitap etti.

Konuşmasına Sakarya şiirini okuyarak başlayan SOYDAN, ülkesini seven herkesin Sakarya’da bulunan Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesine karşı olması gerektiğini ifade etti.

Tank Palet Fabrikası’nın 50 yılda oluşan savunma sanayi tecrübesi ile zırhlı araçların (Fırtına Obüs) sıfırdan üretmesi, tank modernizasyonunda tecrübe, bilgi ve deneyim sahibi yetişmiş işgücü, son 10 yılda Milli Prodüktivite Merkezi tarafından en verimli işyeri seçilmesi ve Dünya’da ilk beş arasında yer alan bir işyeri olduğunu hatırlatarak, böyle bir işletmenin özelleştirilmesinin izahının olmadığını dile getiren SOYDAN, Tank Palet gibi bir fabrikanın kurulması için 20 milyar dolarlık bir yatırım ve en az 10 yıllık bilgi ve tecrübeye ihtiyat duyulduğunu anlattı.

“Fabrikada halen bir albayın komutasında 29 subay, 50 astsubay, 22 uzman çavuş, 112 memur ve 714 işçi çalışmaktadır. Fabrikanın hukuki vasfı TSK’nın herhangi bir tabur, alay ve tugayla aynıdır”  diyen SOYDAN, stratejik önemi büyük olan böyle bir kurumun Özelleştirme Kanunu’nun 1. maddesinde yer alan “Özelleştirme kapsamına alınabilecek kuruluşları belirleyen” maddeye aykırı olduğunu ifade etti. SOYDAN, böyle bir kararın Cumhurbaşkanı’nın yanlış bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinden dolayı çıktığını da kaydetti.

Alaattin SOYDAN, Cumhurbaşkanının 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi bir televizyon kanalından cep telefonu ile yaptığı çağrı sonrası resmi web sitesinden üyelerini alanlara davet eden ilk sivil toplum örgütü olan ve sonrasında da basın açıklamaları ve demokrasi nöbetleriyle ülkesine sahip çıkan, operasyon bölgelerinde canını ortaya koyarak Ordumuza hizmet götüren çalışanların örgütlü olduğu Türk Hab-İş Sendikası’nın taleplerinin Cumhurbaşkanı tarafından görmezden gelinmemesi gerektiğini dile getirdi.

Açıklamasında 17 Ocak 2018 tarihinde kurulan ASFAT A.Ş kanalı ile Tank Palet Fabrikası dahil olmak üzere askeri fabrikalar ve tersanelerin özel şirketlerle çalışma imkanı doğmasına rağmen özelleştirilme kararının anlaşılmaz olduğunu belirten SOYDAN, sözlerini askeri işyerlerinin özelleşmesi halinde “Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı, Afrin Operasyonlarını yapamayız. Bu işyerleri özelleşirse; “Bir gece ansızın gelemeyiz”  “Yüz üstü çok süründün, ayağa kalk Sakarya” Sakarya’nın ayağa kalkması yetmez! Ankara ayağa kalkacak. Eskişehir, Kayseri, Kocaeli, İzmir, İstanbul ayağa kalkacak. Tüm Türkiye ayağa kalkacak. Bunun başka yolu yok”  diye tamamladı.

Başkent Şube Başkanı SOYDAN’ın basın açıklamasının ardından meydanda toplanan üyelerimiz “Milli savunma milli kalacak” şeklinde slogan atarak olaysız bir şekilde dağıldılar.