TANK PALET’İN ÖZELLEŞTİRİLMESİ MOBBING İLE MÜCADELE SEMPOZYUMUNDA DA GÜNDEM OLDU

6 Şubat 2019

Mobbing ile Mücadele Derneği’nin katkılarıyla, 05 Şubat 2019 tarihinde Türk-İş Genel Merkezi’nde ‘Mobbing ile Mücadele Sempozyumu’ gerçekleştirildi.

Sempozyumunda bir konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, mobbingin çalışma hayatının en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek, çalışanların kimi zaman işverenlerin kimi zaman da yöneticilerin mobbingine maruz kaldığını söyledi.

Bazı işverenlerin çalışanlarına kıdem tazminatı almadan işten ayrılması için, bazı yöneticilerin ise işverene yaranmak için çalışanlara mobbing uyguladığına dikkati çeken ATALAY, “Mobbing bir insanlık suçudur. Mobbinge uğrayan birini dinlediğiniz zaman ertesi gün işe gitmek istemezsiniz. Bu ciddi bir psikolojik şiddettir.” ifadelerini kullandı.

Sendikamız bağlısı Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün (Tank Palet Fabrikası) özelleştirme kararına da değinen ATALAY, “Burada çalışanlar üç aydır yatmıyor, kalkmıyor. Hocalara, ‘bu mobbinge giriyor mu?’ diye sordum. Onlar da ‘bunun sürekli olması lazım’ karşılığını verdiler. Yani üç ay yetmiyor mu? Bizim oradaki arkadaşlarımız, her gün iş yeri kapandı mı, kapanacak mı kaygısını yaşıyor. Örgütlenmeyle ilgili aynı sıkıntılar var. Bursa’da bir iş yerindeki bir hanım kardeşimize işveren her gün ‘şu sendikaya geç’ diyor. Bu mobbinge giriyor mu, girmiyor mu? İki günlük ömürde, yaşadığımız şu güzel ülkede kimse kimseyi baskı altına almasın. İnsanlar özgürce fikirlerini kırmadan, dökmeden, yakmadan söyleyebilmeli. Bu ülke bizim ülkemiz.”

ATALAY, mobbing konusunda çalışanları bilgilendirmek için hazırlanan broşürü TÜRK-İŞ’e bağlı tüm sendikaların üyelerine dağıtacaklarını bildirdi.

Sempozyuma; İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman ARSLAN, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Engin Yıldırım, SGK Yönetim Kurulu Üyesi Salih KILIÇ, sendika genel başkanları ve ilgililer katıldı.