TANK PALET FABRİKASI YÖNETİMSEL BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

21 Ağustos 2019

20 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 481 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile özelleştirme kapsamına alınan Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü 1’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü (Tank Palet Fabrikası) ile ilgili kararın düzeltilmesi noktasında Sendikamız, siyasi partiler, sivil toplum örgütler ve bölge halkının gösterdiği tepkilerin de etkisiyle fabrikada özelleştirmelerde izlenen yolların dışında farklı bir yönetimsel yapı oluşturuldu.

Tank Palet Fabrikası’nda 21 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla başlayan yeni yönetimsel yapı ile ilgili aynı gün (bugün) burada çalışan üyelerimiz için bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdür Yardımcısı Tuğgeneral İsmail AMANVERMEZ,  Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT A.Ş.) Genel Müdürü Esad AKGÜN ve BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş yetkilisi Mehmet KARAASLAN’ın ortak gerçekleştirdiği toplantıda, Tank Palet Fabrikası’nın işletmesinin nasıl yürütüleceği ile ilgili her atölyeden bir üyemiz olmak üzere 15 işçiye bilgi verildi.

Toplantıda konuşan Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdür Yardımcısı Tuğgeneral İsmail AMANVERMEZ,  Tank Palet Fabrikası’nda 3 ay süresince MSB, ASFAT ve BMC ortak çalışma döneminin olacağına işaret ederken, fabrikada Türk Silahlı Kuvvetleri için gerçekleştirilen tüm hizmetlerin aksamadan devamının sağlanacağına işaret etti.

Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT A.Ş.) Genel Müdürü Esad AKGÜN ise konuşmasında ASFAT’ın MSB’nin bir şirketi olduğuna dikkat çekerek, fabrikada ASFAT’a geçerek çalışmasına devam edecek personelin MSB personeli olduğunu kaydetti. Bundan sonraki süreçte ASFAT bünyesinde çalışacak tüm işçilerin özlük haklarının korunacağına işaret eden AKGÜN, ayrıca Sendikal haklarının da devam edeceğini dile getirdi.

BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş yetkilisi Mehmet KARAASLAN ise Tank Palet Fabrikası’nda uygulanacak modelin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirtirken, ciddi bilgi birikimi ve insan kaynağına sahip fabrikanın bundan sonraki yönetimsel yapıda da milli savunmaya ciddi katkı sağlayamaya devam edeceğini vurguladı.