SORUMLULAR EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALI

7 Eylül 2014

Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, Rezidans inşaatında yaşanan asansör kazası sonucu 10 işçinin hayatını kaybetmesi ile ilgili bir mesaj yayınladı. Mesajda şu görüşlere yerverildi:

Soma faciası Türkiye’de insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu milletimize çok acı bir şekilde öğretmişti. Ancak ne yazık ki, yaşanan acı tecrübelerden bir türlü ders alınmıyor. Geçtiğimiz hafta Soma’da yine bir işçimiz iş kazasında hayatını kaybetmişti. 6 Eylül 2014 Cumartesi akşamı ise İstanbul’da iş cinayetinde 10 işçimiz hayatını kaybetti. 10 işçimiz ömür boyu çalışsa bir dairesini alamayacağı rezidansın altında ezilerek can verdi. Hiçbir vicdan yaşanan bu cinayeti kabullenemez. Geçte olsa İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasına sahip olan bir ülke olarak, mutlaka bu cinayetin üzerine gitmeli ve sorumlularından hesap sormalıyız. Bu tür iş cinayetlerinin önüne geçebilmek için İş Sağlığı ve Güvenliği Yasanın etkinliğini ve uygulanabilirliğini sağlayacak tedbirler en tavizsiz biçimde uygulamalıdır. Göstermelik denetimlerle sorunun çözülemeyeceği anlaşılmalı, işverenler devletin nefesini enselerinde hissetmelidir. İşverenlere, yaşanacak muhtemel kazalarda sadece işçisinin değil kendisinin de ağır bedel ödeyeceği gösterilmelidir.

Öte yandan kuralsız, güvencesiz ve örgütsüz kölelik sistemi olan Taşeronlaşma devam ettikçe kazaların can kayıplarının önlenemeyeceği artık görülmelidir. Çalışma hayatının standartlarını insan onuruna yaraşan, insan hayatını önceleyen hak ve çalışma koşullarına ulaştırılamadığı sürece devletin bugüne kadar yaşanan, gelecekte yaşanması muhtemel bütün iş cinayetlerinin sorumlusu olacağını hatırlatıyor, yetkilileri uyarıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, Türk Harb-İş Genel Merkez Yönetimi olarak sorumluların en ağır şekilde cezalandırılması talebimizi bir kez daha dile getirirken, rezidans inşaatında ucuz bir şekilde hayatını kaybeden işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz.