SENDİKAMIZ TÜRK-İŞ İLE DEMOKRASİ NÖBETİNDE

20 Temmuz 2016

Türk-İş üyesi işçiler, 19 Temmuz 2016 tarihi akşam saatlerinde TÜRK-İŞ Genel Merkezi önünde toplanarak ülkemizde 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanılan ve milletimizin ortak iradesiyle engellenen darbe girişimini protesto ettiler.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, Genel Sekreteri Pevrul KAVLAK, Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR ile konfederasyona üye sendika  yöneticileri ve binlerce işçinin katıldığı protesto gösterisine, Sendikamız adına Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Genel Mali Sekreterimiz Haldun KURUBACAK, Genel Eğitim Sekreterimiz İbrahim KORKMAZ ile Ankara Ankara 1 No’lu ve Özel Güvenlik şubelerimizin yönetici ve üyeleri katıldı.

Sendikamız üyesi işçiler ilk olarak Genel Merkezimiz önünde toplandılar. Buradan, “Harb-İş işçisi demokrasinin bekçisi, şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları atarak Türk-İş Genel Merkezi önüne kadar yürüdüler. Burada Türk-İş üyesi sendikalara üye işçilerle bir araya gelen üyelerimiz sloganlarla darbeyi protesto ettiler.

Türk-İş Genel Merkezi önündeki işçilere ilk olarak Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul KAVLAK  hitap etti. “Ülke varsa biz varız, demokrasi varsa biz varız, demokrasi varsa hak var hukuk var, demokrasi varsa ekmek var iş var aş var. 15 Temmuz tarihinde darbe yapmak isteyenler halkımıza saldırdıkları gibi haklarımıza da saldırdılar”  diyen KAVLAK, darbe gecesi Türk-İş’in herkesten önce meydanlarda olduğunu belirtti.

Ardından kürsüye çıkan Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, şunları söyledi: “Bizim için demokrasi ekmek kadar, su kadar, hava kadar önemli. Türkiye’de yapılan tüm darbelerin tek kaybedeni var, o da emekçiler. Demokrasi olmadan sendikalar olmaz, kitle örgütleri olmaz, demokrasi olmadan yaşam olmaz. Yarabbi Bizi Kur ’ansız, Bizi Ezansız, Bizi Vatansız, Bizi Bayraksız Bırakma. Allah bütün şehitlerimizin mekânını cennet yapsın. Şu an hastanelerde yaralı kardeşlerimiz var, hayırlı haberler bekliyoruz. Bu ülke halkından Allah razı olsun. Bu ülke halkı sokağa çıkmasaydı bugün burada konuşamazdık. Ordu bizim için çok önemli. Polis bizim için önemli. Onların içindeki hainler bir elin parmakları kadar. Testiyle su getirenle testiyi kıranı ne olursunuz ayırt edelim. Bu ülkeyi yönetenler hainlerle vatanseverleri ayırt etsin. Tüm siyasi partilere sesleniyorum, lütfen bu vatan hainlerine gerekeni yapın” dedi.

Darbe girişimini protesto eden açıklamaların ardından Türk-İş Başkanlar Kurulu ile konfederasyon önünde toplanan sendika yöneticileri ve işçiler demokrasi nöbeti tutmak için Kızılay Güvenpark’a doğru yürüyüşe geçtiler. Türk-İş Genel Başkanı Genel Başkan Atalay Güvenpark’ta kısa bir konuşma yaptı. ATALAY konuşmasında şunları söyledi: “Değerli Dostlar, bu alana 1 milyon Türk işçisi, aileleri ile birlikte 4 milyon TÜRK-İŞ topluluğu adına, 10 bin temsilcimiz ve yöneticimiz ile birlikte geldik. 15 Temmuz gecesinden beri Türk-İş alanlarda. Değerli Arkadaşlar Türkiye yoksa sendika yok, Türkiye yoksa yaşamak yok, Türkiye yoksa nefes almak yok. TÜRK-İŞ bu ülkenin emrindedir.”