SENDİKALAR DEMOKRASİNİN TEMİNATI

21 Mart 2013
Türk Harb-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, 20 Mart 2013 tarihinde Sendika Genel Merkezinde toplanarak, kamuda çalışan işçiler için yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ve çalışma hayatı ile ilgili önemli konuları değerlendirdi.
Başkanlar Kurulu, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı işyerlerinde çalışan yaklaşık 21 bin işçi adına yapılacak toplu iş sözleşmelerinde mevcut kazanımlar korunurken, yeni kazanımlarında taçlandırılan bir anlaşmaya imza atılması kararına vardı.
Başkanlar Kurulu, özellikle MSB’ye bağlı Akaryakıt İkmal ve NATO POL Tesisleri İşletme Başkanlığı (ANT) çalışanları başta olmak üzere düşük ücretle çalışan işçilerin ücretlerinin yükseltilmesi yanında maaşlardaki kayıpların giderilmesi için toplu sözleşme masasında gereken mücadelenin verilmesi görüşünde birleşti.
Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri yanında çalışma hayatı başta olmak üzere ülkede yaşanan önemli olayları da değerlendiren Başkanlar Kurulu, 19 Mart 2013 tarihinde Türk Haber-İş Sendikası’na yapılan silahlı saldırıyı kınadı. Demokrasinin teminatı olan sendikaların, sendikal mücadeleyi demokratik yollarla yürütmesi gerektiğine vurgu yapılan Başkanlar Kurulu, varlığını demokrasiye borçlu olan sendikalarda anti demokratik hiçbir uygulamanın kabul görmeyeceğini bildirdi.
Başkanlar Kurulu ayrıca 19 Mart 2013 gecesi AK Parti ve Adalet Bakanlığı’na yapılan eş zamanlı terörist saldırıyı da kınadı.