ŞEKER-İŞ 21. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

24 Temmuz 2017

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (ŞEKER-İŞ)  21. Olağan Genel Kurulu 22-23 Temmuz 2017 tarihlerinde gerçekleştirildi.

ŞEKER-İŞ Genel Kurulun ilk gününe, TÜRK-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT ve TÜRK-İŞ Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR, Sağlık-İş Genel Başkanı Hasan ÖZTÜRK, Haber-İş Genel Başkanı Veli SOLAK, Basın-İş Genel Başkanı Savaş NİGAR, Tarım-iş Genel Başkanı İlhami POLAT, Çimse-İş Genel Başkanı Zekeriye NAZLIM, Orman-İş Genel Başkanı Baki YÜKSEL, Kristal İş Genel Başkanı Bilal ÇETİNTAŞ ve İşveren temsilcileri, Sendikamız adına ise Genel Başkanımız Bayram BOZAL katıldı. 

Genel Kuruda bir konuşma yapan TÜRK-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, 50 yıldır ilk defa Kudüs Mescid-i Aksa’da Cuma Namazının kılınmadığı ve 3 şehit, 200’e yakın yaralının olduğunu hatırlatırken, Kudüs’te Müslümanların yaşadığı sıkıntılara kayıtsız kalınmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Konuşmasında Şeker Sanayinin önemi, 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi, Kamu Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, Kıdem Tazminatı ile örgütlenme konuları yanında taşeron ve geçici işçiler konularına da değinen ATALAY, “Taşeron ve 5 ay 29 gün geçici çalışan kardeşlerimizle ilgili emek, gayret sarf ediyoruz. Taşeronda belirli bir noktaya geldik ama arkası gelmedi. Maalesef kadro bekleyen taşeron arkadaşlarımız var. Taşerondan daha önemli olan, bu ülkede 20 yıldır 5 ay 29 gün çalışan arkadaşlarımız var. Şekerde, tarımda var, demiryollarında, ormanda var. Topladığınızda bu sayı 22 bini geçmiyor. Maalesef bu konuyla ilgili geçen sene ülkeyi yönetenlerden söz almamıza rağmen, şu ana kadar olumlu bir netice alamadık” dedi. Önümüzdeki günlerde 5 ay 29 gün çalışanlara yüzlerini güldürecek bir bilgi vermeyi umut ettiğini belirten ATALAY, çözüm noktasında olağanüstü gayret sarf etmeye devam edeceklerini ifade etti.