SAVUNMA SANAYİNİN MİLLİLEŞMESİ VE İŞGÜCÜ DURUMU ÇALIŞTAYI-5

3 Şubat 2020

Savunma Sanayinin Millileşmesi ve İşgücü Durumu başlıklı Çalıştayın beşincisi 1-2 Şubat 2020 tarihinde Bolu’da yapıldı.

Dr. Murat YILMAZ’ın moderatörlüğünde, gerçekleştirilen çalıştaya, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Öğretim Üyesi ve MAARİF Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol AKGÜN,  AYBÜ Siyasal Bilgiler Dekanı Prof. Dr. Kudret BÜLBÜL, Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet ŞAHİN, Savunma ve Güvenlik Uzmanı AYBÜ Öğretim Üyesi Dr. Merve SEREN YEŞİLTAŞ, SETA Direktörü Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ, Bülent Ecevit Öğretim Üyesi Dr. Aysel ÇOLAK, GENAR Başkanı İhsan AKTAŞ, Star Gazetesi Yazarları Hale Kaplan ÖZ ve Fadime ÖZKAN, Anadolu Ajansı Yayın Yönetmeni Hasan ÖYMEZ,  Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni ve Yeni Şafak Yazarı Hasan ÖZTÜRK,   Yeni Şafak Gazetesi Yazarı ERSİN ÇELİK ve İnternet Haber Temsilcisi Haber Ankara Temsilcisi Hatice KÜBRA katıldı.

Sendikamız adına ise Çalıştaya Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN, Genel Başkan Yardımcımız Hasan KARACA, Genel Sekreterimiz Yaşar YAVUZ, Genel Mali Sekreterimiz Haldun KURUBACAK, Genel Başkan Danışmanlarımız Av. İlyas TOPÇUOĞLU ve Tarkan ZENGİN katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN, Türkiye’nin son dönemde başarılı operasyonlar gerçekleştirdiğini dile getirerek, ” Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve ordusu her geçen gün Ortadoğu’da ve küresel ölçüde ağırlığını arttırarak oyun kurucu ve dağıtıcı rolünü etkin kılmıştır. Yaptığı bütün operasyonlarda bu orduyu destekleyen sivil gücün bağlı olduğu temsilcileri de biziz. Yani Türk Harb-İş Sendikası. Üyelerimiz bu operasyonlar çerçevesinde 365 gün bölgede görev yapıyor ” açıklamasında bulundu.

“Ben 1988’de 3. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığında işe başladım. O zamandan beri benim hayalimdir. F-16 savaş uçaklarının telsizlerinde çalıştım. Hep Amerika’ya göndeririz. Yapılıp geri gelir. Sonra bir aşama yürüdük, telsizi komple değil kartları göndermeye başladık. Sonra bir adım daha attık. Kartların içine girip entegre transistör arızasına kadar girmeye başladık. Hep hayalimiz, artık bunlara bağımlı olmayalım. Bu işleri biz yapalım. Kendi bünyemizde yapalım milli olsun. Allah’a şükürler olsun. Artık öyle bir siyasi irade var. Bu siyasi irade bizim de önümüzü açıyor” diyen SOYDAN,  Türk Harb-İş Sendikası olarak savunma sanayisinde yüzde 100 milli seviyeye ulaşılması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

 SOYDAN, konuşmasında ayrıca “Kamu-özel iş birliğine de karşı değiliz. Teknoloji paylaşımına da açığız. Ama bir şartla, orada yeteneğin ve kabiliyetin devletin kontrolünde kalması şartıyla, her türlü iş birliğinin yapılması doğrudur” değerlendirmesinde bulundu.

Katılımcıların ise askeri işyerlerinin savunma sanayinin millileşmesi sürecindeki önemine dikkat çektiği Çalıştay’da bu işyerlerinin geliştirilmesinin gereğine işaret edildi.