RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

25 Temmuz 2014
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, Ramazan Bayramı mesajı:
 
Rahmet ve bereket ayı Ramazan’ın kardeşlik duygularını güçlendiren manevi iklimine her zamankinden daha fazla muhtaç olarak Bayram’a ulaşıyoruz. Ne yazık ki, maşeri vicdanı yaralayan katliamlar bölgemizi kuşatmış durumda. Filistin’de İsrail’in mel’un vahşetine yürek dayanmıyor. Irak’ta, Suriye’de, mezhep çatışmaları altında müslümanlar birbirini öldürüyor. Ramazan’ın barış ve huzur ikliminden istifade edemeyen karanlık ruhların oluşturduğu cinnet hali karşısında insanlık alemi de büyük bir imtihan veriyor.
 
Irak’ta Türkmen kardeşlerimiz insanlık dışı saldırılara maruz kalıyor. Gazze’de yüzlerce günahsız kadın ve çocuk İsrail terörüne kurban gidiyor. Doğu Türkistan’da kardeşlerimiz, oruç tutmalarını yasaklayan Çin faşizminin baskıları altında inliyor.
 
Vicdanları derinden sarsan bu acıların bir an önce sona ermesi için adım atması gerekenler ise ne yazık ki utanç verici bir sessizlikle yaşananları seyrediyor.
 
Yaşama hakkı, en temel insan hakkıdır. Yüce dinimiz de masum bir insanı öldürmeyi bütün insanlığı öldürmekle eş değer tutmaktadır. Şiddet ve terörün söndürdüğü hayatlara karşı hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm dünyanın ortak şekilde tepki göstermesi ise  bir insanlık borcudur.
Türk Harb-İş Sendikası olarak, masum canlara kıyan İsrail’in devlet terörü başta olmak üzere bölgemizde yaşanan katliam ve gayr-i insani her türlü saldırıları gerçekleştirenleri ve bu saldırılara sessiz kalarak ortak olanları lanetliyoruz.
 
Ramazan Bayramı vesilesiyle, bölgemizde yaşanan kardeş kavgalarının ve mezhep çatışmalarının bir an önce son bulmasını dilerken, milletimizin de bu yaşanan trajedilerden çıkarması gereken en önemli dersin; birlik, beraberlik, kardeşlik bağımızı daha da güçlendirmek ve kenetlenmek olduğunu birkez daha hatırlatmayı görev sayıyoruz.
 
İnançlarımıza ve bizi bir arada tutan değerlerimize her zamankinden daha güçlü sahip çıkmalıyız.
Toplumsal şiddet, emek sömürüsü, kadın cinayetleri, uyuşturucu bağımlısı gençleri kazanma gibi küresel sorunların ülkemizde ortadan kalkması için aile değerlerini ve toplumsal yapımızı daha da güçlendirmeliyiz.
 
Ülkemizin geleceği olan nesillere emek ve dökülen alınteri ile elde edilen kazancın  muteber olduğu bir ülke bırakmalıyız. Bunun için adalete olan inancı güçlendirecek adımlar atmalı, başta gelir dağılımı olmak üzere toplumsal vicdanı yaralayan haksızlıkları ortadan kaldırmalıyız.
Ülkemizi huzur ve barışın hakim olduğu aydınlık geleceğe taşımak hedefi doğrultusunda, farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul edip yol almalıyız. Bizi bu yoldan alıkoyacak her türlü oyuna karşı ne kadar dikkatli olmamız gerekiyorsa, farklı düşünce ve inançlarımızın sinelerimizde saygınlığını korumak noktasında da aynı şekilde hassas davranmayı başarabilmeliyiz.
 
Bin yıllık tarihinden güç alan bir millet olarak, içte ve dışta karşılaştığımız bütün sorunların üstesinden gelebileceğimize yürekten inanıyoruz.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak, başta üyelerimiz olmak üzere halkımızın ve islam dünyasının Ramazan Bayramını kutluyoruz. Bayramın ülkemizde dirlik ve huzuru güçlendirmesini, bütün dünyada ise barış rüzgarları esmesine vesile olmasını diliyoruz.