RAHMETLE ANIYORUZ

16 Ağustos 2012
Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal, 17 Ağustos depreminin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada ‘Üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen acımız taptaze. Kaybettiğimiz 137 üyemizi unutmadık, unutmayacağız’ dedi. Bozal, Yönetim Kurul adına yaptığı açıklamada şu görüşlere yerverdi:
17 Ağustos depreminin üzerinden tam 13 yıl geçti. Türkiye’nin büyük bölümünde hissedilen ve 20 binden fazla insanın hayatını kaybettiği depremde, Türk Harb-İş Sendikası da 137 üyesini şehit verdi, birçok üyemiz de yaralandı.
Deprem nedeniyle yaşanan can kayıplarının doğal felaketten çok, büyük çaplı ihmallerden kaynaklandığı halen konuşuluyor. Çarpık kentleşme, denetimsiz şekilde yükselen kalitesiz yapılar, 17 Ağustos depreminin ‘yüzyılın felaketi’ olarak anılmasına neden olacak acı bilançosunu oluşturdu. 17 Ağustos depreminde onbinlerce can kaybı yaşanmayabilirdi. Depremin oluşması engellenemeyebilirdi ancak, gerekli önlemler alınmış olsaydı, felaketin ve yaşanan can kayıplarının boyutu bu kadar fazla olmayacaktı.
Türk Harb-İş ailesinin acılarının birkez daha tazelendiği depremin yıldönümünde, yeni felaketler yaşanmaması için kaybedecek tek günümüz dahi olmadığını bir kez daha hatırlatıyoruz. Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de yeni felaketlerle karşılaşmamak ve büyük acılar yaşamamak için başta hükümet olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar ile ülkemiz insanı üzerine düşeni yapmalıdır. Bu noktada Hükümetin depreme dayanıksız yapıları yıkma kararı almasını geçte olsa önemli bir adım olarak görüyoruz.
Bu düşüncelerle 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 13. yılında, acılarını ilelebet yüreğimizde hissedeceğiz üyelerimiz ile birlikte depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz.