PİRİREİS DENİZALTISININ İLK KAYNAĞI YAPILDI

10 Ekim 2015

Türk Donanmasının ilk havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltısı Pirireis Denizaltısının ilk kaynağı törenle yapıldı.

 

Türk Deniz Kuvvetlerinin “Yeni Tip Denizaltı Projesi” kapsamında Sendikamızın örgütlü olduğu Gölcük Tersane Komutanlığı’nda inşa edilecek ilk denizaltı olan PİRİREİS Denizaltısının “İlk Kaynak Töreni” 8 Ekim 2015 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, Donanma Komutanı Oramiral Veysel KÖSELE, Tersane Komutanı Tuğamiral Aydın EKEN,Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar DEMİREL, Gölcük Kaymakamı Adem YAZICI, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet ELLİBEŞ, Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Genel Mali Sekreterimiz Haldun KURUBACAK ile Kocaeli Şube Başkanımız Turhan YILDIZ’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Törende Prireis Denizaltısının ilk kaynağını atan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, yaptığı konuşmada ”En gelişmiş teknolojiye sahip olacak havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıların Gölcük Tersanesi’nde inşa edilmesinin, Milli Denizaltı Projesi’nin hayata geçirilmesi adına önemli bir aşama olacağı”’ söyledi.

 

Proje kapsamında toplam 6 adet denizaltının inşa edilmesi planlanıyor. Hidrojen Yakıt Hücresi Teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip olacak denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekât icra etme imkan ve kabiliyetine haiz olacak. Sessiz seyir yapma kabiliyetine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanacak.