PİRİ REİS DENİZALTI HAVUZA ÇEKME TÖRENİ YAPILDI

23 Aralık 2019

Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli (REİS Sınıfı) Denizaltı Projesi’nin ilk deniz altısı Piri Reis’i Havuza Çekme ve 5. Gemisi Seydialireis’in İlk Kaynak Töreni 22 Aralık 2019 tarihinde yapıldı.

Gölcük Tersane Komutanlığı’nda, tamamen milli imkânlarla yapımı gerçekleştirilen proje için düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit DÜNDAR, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan AKYÜZ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan ÖZBAL, Savunma Sanayi Başkanı İsmail DEMİR, Gölcük Tersane Komutanı  Tersane Komutanı Tuğamiral Aydın EKEN, Kocaeli Valisi Hüseyin AKSOY, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir BÜYÜKAKIN, AK Parti Kocaeli milletvekilleri ile Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN, Genel Mali Sekreterimiz Haldun KURUBACAK, Kocaeli Şube Başkanımız Turhan YILDIZ ve üyelerimiz başta olmak üzere yoğun bir katılım vardı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, yaptığı konuşmada, havuza çekilecek Piri Reis Denizaltısının inşasının yaklaşık 4 yıl önce başladığını, 2022 yılında Piri Reis Denizaltısının hizmete gireceğini söyledi.

Piri Reis’in ardından Hızırreis, Muratreis ve Aydınreis denizaltılarının ilk kaynak törenlerinin yapıldığını ve inşa sürecine geçildiğini hatırlatan ERDOĞAN, Yeni Denizaltı Projesi’nin 5’incisi olan Seyidialireis’in ilk kaynak töreninin de gerçekleştirileceğini belirtti.

Gelecek yıl bitmeden serinin son gemisi olan Selmanreis’in inşasına da başlanacağını anlatan ERDOĞAN, 2022 yılından itibaren her yıl bir denizaltının daha hizmete gireceğini, böylece 2027 yılında 6 denizaltının tamamının da Deniz Kuvvetleri’nin emrinde hizmet vermeye başlayacağını aktardı.

Denizaltıların şimdiden ülkeye, millete, orduya, denizcilere hayırlı olmasını dileyen ERDOĞAN, projenin ilk adımının atıldığı günden şimdiye yürütülen çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Hedeflerinin bu süreçte elde edilen tecrübe ve birikimle, milli denizaltı projesini süratle hayata geçirmek olduğunu dile getiren ERDOĞAN, sözlerine şöyle devam etti:

“Milli denizaltılarımızın ilk kaynak, denize indirme ve hizmete girme törenlerinde de inşallah yine birlikte olacağız. Deniz altılarımıza isimleri verilen reislerimizin her biri gerçekten abide kişiliklerdir. Mesela Gelibolulu Piri Reis’in 500 yıl önce çizdiği harita ve yazdığı kitabı Bahriye eseri bugün dahi hayranlıkla karşılanıyor. Bütün ömrü denizde ve savaşta geçen Piri Reis’in Akdeniz’de, Aden’de, Basra Körfezi’nde verdiği mücadele, gençlerimize örnek olacak kahramanlıklarla doludur.  Seydialireis hayatı filmlere konu olacak derecede inanılması zor maceralarla dolu adeta bir süper kahramandır. Bu yürekli denizcimiz, Kızıldeniz, Aden Körfezi, Umman Denizi ve Hint Okyanusu boyunca savaşa savaşa Hindistan’ın en ucuna kadar gitmiştir. Yolda tutulduğu fırtınalar ve düşman saldırıları sebebiyle yıpranan donanmasının silahlarını Hindistan’ın en ucundaki kabilelere emanet ettikten sonra da karadan dönüş yoluna geçmiştir. Seydialireis’in bugünkü Hindistan, Pakistan, İran, Irak, Anadolu üzerinden İstanbul’a kadar karadan süren seyahati, gerçekten şaşkınlık ve hayranlık vericidir.” 

Havuza çekilen Piri Reis Denizaltısı ile ilk kaynağı yapılacak olan Seydialireis Denizaltısının Türkiye’ye, millete ve orduya hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, konuşmasının ardından Seydialireis Denizaltısı’nın temsili ilk kaynağını yaptı.

Tören’de konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR ise Türkiye’nin savunma sanayindeki ihtiyaçlarını kendisi yapabilir hale gelene kadar dinlenmeden gece gündüz çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi. Savunmada yüksek teknolojiye dayalı yerli ve millilik oranını yüzde 70’e çıkardıklarını anlatan AKAR, bu oranı daha da yükseltmek için yoğun çaba harcadıklarını kaydetti.