PAKİSTAN MİLGEM KORVET PROJESİ 1. GEMİSİ BABUR-280 DENİZE İNDİRİLDİ

15 Ağustos 2021

Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1. Gemi olan PN BABUR-280’in denize indirilişi ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1. Gemi Saç Kesimi töreni Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve Pakistan Cumhurbaşkanı Arif ALVİ’in katılımıyla 15 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul Tersane Komutanlığında yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, konuşmasına Türkiye-Pakistan dostluk ve işbirliğinin önemine dikkat çekerek başladı.  Pakistan’ın 14 Ağustos 1947’den beri merhum Muhammed Ali CİNNAH’ın işaret ettiği şekilde birlik, inanç, disiplinle yoluna devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, “Türkiye ve Pakistan arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının kökleri, tarihin derinliklerine kadar uzanıyor. Türk insanının kalbinde Pakistan her zaman müstesna bir yere sahip olmuştur. Bizler de aramızdaki kardeşlik bağından aldığımız güç ile ilişkilerimizi her alanda ileriye götürmek için çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Ülkelerimiz salgın döneminde sergiledikleri samimi iş birliğiyle dost ve kardeş ülke olmanın ne demek olduğunu da bir kez daha göstermiştir “diye konuştu.

ERDOĞAN, Pakistan ile savunma sanayi alanında son dönemde gerçekleştirilen somut iş birliği projelerinden memnuniyetini dile getirerek şunları söyledi:

 “Savunma sanayi alanında bugün ilk gemisinin açılışını yapmakta olduğumuz MİLGEM korvetleri yanında ATAK helikopterleri ve eğitim uçakları gibi çok başarılı ortak işbirliği projeleri bulunuyor. Savunma sanayi alanındaki ortaklığımızı daha da ilerletmek konusunda mutabıkız. Pakistan ile aramızdaki güçlü siyasi ilişkilerimizin ve savunma sanayimizdeki işbirliğimizin ticari ilişkilerimize yansımasını istiyoruz. Bu konuda hepimize yardımcı olacak bir yol haritasını Pakistan ile Şubat 2020’de İslamabad’da imzaladık. Kurumlarımız, bu eylem planının hayata geçirilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Salgına rağmen geçtiğimiz yıl ikili ticaret hacmimizde düşüş yaşamamış olmamız da bir kazanımdır. İnşallah bu yıldan itibaren bu rakamı sürekli yükselteceğiz. Pakistan 2 milyarı aşkın nüfusuyla önemli bir bölge olan Güney Asya’da barışın tesisi ve refahın arttırılması çabalarında kritik bir rol üstlenmektedir. Bölgenin yüzleştiği sorunlara bulunacak çözümler ancak Pakistan’ın desteği ile hayata geçirilebilir.”

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, son dönemde çatışmaların yoğunlaştığı Afganistan’a barış ve istikrarın gelmesi konusunda da Pakistan’a hayati görevler düştüğünü dile getirerek, “Giderek artan istikrarsızlığın Afganistan’dan yeni bir göç dalgasını tetiklemesi yönündeki endişeleri ancak bu şekilde ortadan kaldırabiliriz. Türkiye olarak İran üzerinden gerçekleşen Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız. Bölgenin ve Afganistan’ın bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz” dedi.

ERDOĞAN, milli savunma sanayimizin önemine de dikkat çekerek, “Savunma sanayindeki dışa bağımlılığımızı yüzde 80’lerden yüzde 20’lerin altına çektiğimiz bir yere geldik. Türkiye büyüdükçe ve güçlendikçe elde edeceği imkânların her birini dostlarıyla kardeşleriyle bölüşmekten memnuniyet duyan bir ülkedir. 4-5 yıl içinde hepsi de neticelenecek projeler devreye girdiğinde Türkiye, savunma sanayi alanında dünyanın en üst ligine çıkacaktır” diye konuştu.

Türkiye ve Pakistan’dan çok sayıda siyasi, bürokrat ve askeri erkânın katılımıyla gerçekleşen Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1. Gemi PN BABUR-280’in denize indirilişi ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1. Gemi Saç Kesimi töreninde,  Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN, İstanbul Şube Başkanımız Murat YALÇINKAYA ve her iki projede görev alan İstanbul Tersane Komutanlığında çalışan üyelerimiz de hazır bulundu.