ÖZELLEŞTİRME KARARINA KARŞI SAKARYA AYAĞA KALKTI

24 Aralık 2018

20 Aralık 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile özelleştirme kapsamına alınan Sakarya 1’nci Ana Bakım Fabrikası ile ilgili özelleştirme kararının iptali için Türk Harb-İş Sendikamızın başlattığı eylemlilik süreci çerçevesinde 24 Aralık 2018 tarihi akşamında kitlesel basın açıklaması yapıldı.

Genel Başkan Yardımcımız Yüksel İLBEYLİ, Genel Sekreterimiz Yavuz KOÇAK, Genel Mali Sekreterimiz Haldun KURUBACAK yanısıra Sakarya CHP Milletvekili Engin ÖZKOÇ, MHP Milletvekili Muhammed Levent BÜLBÜL, İYİ Parti Milletvekili Ümit DİKBAYIR ile Türk-İş Konfederasyonumuza bağlı kardeş sendikalarımızın başkan ve üyeleri Türk Harb-İş Sendikamıza bağlı şube başkanları, aileleriyle birlikte üyelerimiz ve bölge halkında oluşan binlerce kişi basın açıklaması için Sakarya Gar Meydanı’ndaydı.

“Harb-İş işçisi vatanın bekçisi”, “Yüzde yüz yerliyiz, yüzde yüz milliyiz”, “Sakarya uyuma fabrikana sahip çık”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla özelleştirme kararının protesto edildiği programda, basın açıklamasını Sakarya Şube Başkanımız Yaşar YAVUZ yaptı.

Açıklamada, özelleştirme kapmasına alınan 1’inci Ana Bakım Fabrikası’nın 1975 yılında üretime başladığını anlatan YAVUZ,  fabrikanın o günden bu güne milli savunma için önemli işlere imza attığını söyledi.

Son olarak fabrikada yapımı gerçekleştirdiği Fırtına obüslerinin El-BAB ve Afrin’de terör örgütlerinin korkulu rüyası olduğunu dile getiren YAVUZ, Sakaryalılar tarafından toplanan paralarla kurulup Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilen bu fabrikanın özelleştirilmesini asla kabul etmeyeceklerini ifade etti. YAVUZ, “Bu basın açıklamasıyla bu karardan dönülene kadar var gücümüzle mücadele edeceğimizi haykırmak için buradayız” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından özelleştirmeye karşı meydanlarda toplanan kitle olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu arada Başkanlar Kurulumuz, 24 Aralık 2018 tarihinde milli savunma işyerlerinde öğle yemeği yemeyerek, çatal, kaşık ve alkış sesleriyle özelleştirmeyi protesto eden eylemlerin devam etmesi yönünde karar aldı.

Söz konusu karar doğrultusunda işyerlerimizde 25-26-27-28 Aralık 2018 tarihlerinde öğle yemeği yemeden önce çatal, kaşık ve alkışlarla 1’inci Ana Bakım Fabrikası’nın özelleştirilmesi protesto edilecek.

Öte yandan Sendikamız özelleştirme kararının iptali için Sakarya’da 2-10 Ocak tarihleri arasında imza kampanyası yapacak.

Video için tıklayınız…!

https://www.youtube.com/watch?v=NcAYj8Xp_HQ