ÖZEL GÜVENLİK ÇALIŞANLARI SENDİKAMIZ ÇATISI ALTINDA GELECEĞE GÜVENLE BAKIYOR

11 Ağustos 2017

Sendikamızın, 7 Kasım 2012 tarihinde Resmi Gazete ’de yayınlanarak kanunlaşan 6356 Sayılı Yasa gereği çıkarılan İş Kolları Yönetmeliği çerçevesinde savunma yanında güvenlikte de örgütlenmesinin önü açıldı.  Bu düzenlemenin ardından özel güvenlik görevlisi çalışanları, yarım asırlık sendikal tecrübeye sahip Türk Harb-İş Sendikamız çatısı altında birleşmeye başladı.

Yasal haklarının korunup geliştirildiği ve insanca çalışma koşullarına kavuşmanın adresi olarak Sendikamızı gören Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 1250 özel güvenlik çalışanları da Türk Harb-İş ailemizin birer ferdi oldu.

 Sendikamız, TMO özel güvenlik çalışanı üyelerimizin çalışma şartlarını iyileştirme girişimi çerçevesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yetki alarak toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başladı. Ancak tüm sektörde olduğu gibi masa başında bağıtlanamaması üzerine Yüksek Hakem Kurulu’nca bağıtlanarak 12 Temmuz 2017 tarihinde taraflara ulaştı. Bağıtlanan toplu iş sözleşmesi çerçevesinde, ücret farklarının ödenmesi için alt işveren ve TMO Genel Müdürlüğü ile gerekli koordinasyon kurularak,  farkların Temmuz 2017 ayı maaşlarla birlikte ödenmesine başlanılmıştır.

Halen Adana 48, Adıyaman 34, Afyonkarahisar 78, Aksaray 42,  Ankara 91, Balıkesir 24, Batman 42, Çorum 37, Denizli 28, Diyarbakır 97, Edirne 55, Erzurum 43, Eskişehir 28, Gaziantep 28, Hatay 24, İzmir 45, Kayseri 51, Kırıkkale 39, Kırklareli 35, Kırşehir 38, Kocaeli 5, Konya 111, Mersin 20, Muş 15, Samsun 41, Sivas 18, Şanlıurfa 34, Tekirdağ 48, Trabzon 5, Yozgat 52 olmak üzere toplam 1257 sendika üyemiz toplu iş sözleşmesinden faydalanırken, TMO’da üyemiz olmayan çok az sayıda özel güvenlik görevlisi de üyelik için başvuru işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Öte yandan Sendikamız milli savunma sanayi çalışanları yanında özel güvenlik çalışanı tüm üyelerimize de üye oldukları andan itibarıyla Ferdi Kaza Sigortası yaptırmıştır. Bu sigorta kapsamında Şanlıurfa’da trafik kazasında hayatını kaybeden özel güvenlik görevlisi üyemiz Mehmet YANGIN’ın kanuni mirasçılarına 25 bin TL tutarında Ferdi Kaza Sigortası ölüm yardımı ödemesinde bulunmuştur..

Sendikamız, her zaman ve her zeminde üyelerinin hak ve çıkarlarını korumak için mücadele verirken, TMO’da çalışan özel güvenlik görevlisi üyelerimiz 27 Temmuz 2017 tarihinde nevzuhur bir sendikanın çirkin oyunlarıyla Türk Harb-İş Sendikamızdan koparılmak istendi.

 Genel Merkez Yönetimimiz, TMO özel güvenlik çalışanı arkadaşlarımızı örgütlenme etiğine uygun olmayan bir anlayışla Sendikamızdan koparmak için harekete geçenlerle ilgili olarak TMO Genel Müdürlüğü Yöneticileri ile yaptığı görüşmeler ve üyelerimizin dik duruşları neticesinde bu çirkin oyunu bozdular.

TMO’da sendikal ahlak ve kültüre uymayan anlayışlara boyun eğmeyene üyelerimiz, çalışma hayatındaki kötü gidişe “dur” diyenler safında yer alarak en büyük saygıyı ve teşekkürü hak etmişlerdir. Herkes bilsin ki emeğin ve alın terinin saygınlığını koruyanlarla çıkılan bu yolda birliğimizi, dirliğimizi ve bütünlüğümüzü hiç ama hiç kimse bozamayacak, Türk Harb-İş Sendikamız her geçen gün daha da büyüyerek çalışma hayatında var olmaya devam edecektir.

Türk Harb-İş Sendikası

Gene Yönetim Kurulu