Olayın Açığa Çıkarılması İçin Gerekenler Yapılmalı

26 Aralık 2013
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı İzmir Alaybey Tersanesi’nde TCG Değirmendere Römorkör Gemisinin denize indirilmesi esnasında yaşanan kazada üyelerimiz Cafer Kırbaş ve Ercan Biçer’in de aralarında bulunduğu 1’i astsubay 7’si asker olmak üzere 10 personel şehit olmuş ve 17 askeri ve sivil personel ise yaralanmıştır. Olayda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, başta kederli ailelerine, Türk Harb-İş camiasına ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı diliyoruz. 
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurul olarak, yaşanan kaza ile ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ederken, şehit ailelerinin acılı gününde yanlarında yer aldık.
Şehitlerimiz geri gelmeyecek olsa da yaşanan kazanın bir ihmal neticesinde olmaması en büyük dileğimiz.
Yönetim Kurulumuz, kazayla ilgili yetkili mercilerin sürdürdüğü soruşturmanın biran önce tamamlanıp, yasal anlamda olayın nedenlerinin ortaya çıkarılarak kamuoyu ile paylaşılması, varsa kusurluların hukuk önünde en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etmektedir.
Kazayla ilgili incelemeler neticesinde ortaya çıkacak gerçeklerden, ilgili kesimler gereken dersleri çıkarmalı, yeni kazaların yaşanmaması için gereken tüm önlemler alınmalıdır.
Yönetim Kurulumuz, Alaybey Tersanesi’nde yaşanan iş kazasında kaybettiğimiz iki üyemiz için yasal anlamda ne yapılması gerekiyorsa takipçisi olacaktır.
Bu vesileyle belirtmek istiyoruz ki, işkolumuzda iş güvenliği tedbirleri üst düzeyde alınmasına rağmen bu tür kazalar, iş sağlığı ve güvenliği konusunda daha ciddi hassasiyet gösterilmesinin gerekliliğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır.
Sendikamız, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın uygulanmasına ilişkin kriterleri düzenleyen yönetmeliklerin tüm iş kollarında etkin şekilde uygulanarak, artık iş cinayetlerine dönen iş kazalarının en aza indirgendiği bir çalışma ortamı oluşturulmasını talep etmektedir.
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetimi olarak, bir kez daha Alaybey Tersanesi’nde ve daha önce bu tür kazalar sonucu iş kolumuzda hayatını kaybeden asker ve işçilerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz.