MURATREİS DENİZALTI İLK KAYNAK TÖRENİ

26 Şubat 2018

Yeni tip denizaltı projesinin 3’üncüsü Muratreis Denizaltısı ilk kaynak töreni 25 Şubat 2018 tarihinde Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda yapıldı.

Törene, Başbakan Binali YILDIRIM, Başbakan Yardımcısı Fikri IŞIK, Milli Savunma Bakanı Nurettin CANİKLİ, Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan ÖZBAL, Kocaeli Valisi Hüseyin AKSOY, Kocaeli Belediye Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU, MSB Müsteşarı Ali FİDAN,  MSB Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre KARAOSMANOĞLU, MSB Tersaneler Genel Müdürü DÜNDAR TALAZAN, MSB Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı Murat YILDIZ, Donanma Komutanı Koramiral Ercüment TATLIOĞLU,  İstanbul Tersane Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç YETKİN, Gölcük Tersane Komutanı Tuğamiral Aydın EKEN,Gölcük Kaymakamı Mustafa ALTINTAŞ, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet ELLİBEŞ, Sendikamız adına Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Genel Mali Sekreterimiz Haldun KURUBACAK ve Kocaeli Şube Başkanımız Turhan YILDIZ ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda çalışan üyelerimizin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Tören’de konuşan Başbakan YILDIRIM, meslek hayatının büyük bir kısmını gemi inşasında çalışarak geçirdiği için Muratreis ilk kaynak töreninin kendisini çok heyecanlandırdığını dile getirdi. İlk kaynağını yapacakları yeni nesil denizaltıların, Deniz Kuvvetlerinin imkân ve kabiliyetlerine büyük bir katkı sağlayacağını söyleyen YILDIRIM, deniz hudutlarının, denizle alakalı menfaatlerin, ülke savunmasının layıkıyla yerine getirilmesi için önemli bir görevin ifa edileceğini belirtti.

Türkiye’nin savunma sanayisinde son 15 yılda önemli yol aldığını anlatan YILDIRIM, bir yandan yerlileştirme ve millileştirme adımı atılırken, diğer yandan da Ar-Ge faaliyetleriyle savunma ve caydırıcılık kabiliyetini geliştirmenin gayreti içinde olduklarını ifade etti.

Günümüz dünyasında bir ülkenin savunmasında dışa bağlılığın asgari düzeye indirilmesinin çok önemli olduğunu belirten YILDIRIM, “Bu gerçeğin bilincinde olarak göreve geldiğimiz ilk yıldan, 2003 yılından beri savunma sanayimize yatırım yaptık. Bugüne kadar savunma sanayimize yaptığımız yatırım tutarı 35 milyar doları geçmiştir. Ayrıca savunma sanayimizin ihracat kabiliyeti de 2 milyar doların üzerine çıkmıştır. Savunma sanayinde yerli katkı oranımız yüzde 24’lerden yüzde 65’i bulmuştur. Bu önemli bir gelişme olmakla beraber yeterli değildir. Asıl olan kritik teknolojilere, yüksek teknolojilere sahip olacak ürünleri yerli ve milli imkânlarla yapabilmektir.” diye konuştu.

Savunma sanayinin millileşmesi konusunda son yıllarda ciddi çalışmalar yürütüldüğünün altını çizen YILDIRIM, “Geçen gün Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında gerçekleştirdiğimiz Savunma Sanayi İcra Komite toplantısında, gerek denizde gerek havada gerekse karada, hatta jandarma ve sahil güvenlik alanında birçok yeni projenin başlamasını gerçekleştirecek anlaşmaları onayladık. Bu projelerin toplam tutarı, 10 milyar dolar civarındadır” dedi.

İlk kaynak töreni yapılan Muratreis Denizaltı’nın yeni nesil bir denizaltı olduğunu belirten Başbakan YILDIRIM, “Bu denizaltı tamamlandığında ve tabii 6 denizaltıdan oluşan bir paket bunlar tamamlandığında uzun yıllar Deniz Kuvvetlerimize hizmet edecektir. Yeni denizaltı projesi tabii bir Alman-Türk ortaklığıyla devam ediyor. Bu projeyle birlikte Gölcük Tersanesi Komutanlığı’ndaki altyapı da bu vesileyle iyileştiriliyor ve tersanenin özellikle denizaltı yapımında uzmanlaşmasının daha da gelişmesine fırsat tanınıyor” diye konuştu.

Bütün tezgahların, imalat hatlarının bu vesileyle Gölcük Tersanesi’ne kazandırılmış olduğunu ifade eden YILDIRIM, mevcut denizaltıların havadan bağımsız sevk sistemine sahip olmadıkları için uzun süre deniz altında kalamadıklarını, yeni nesil denizaltı ihtiyacının da buradan doğduğunu anlattı.

Bu projeyle havadan bağımsız tahrik sistemli, dalmış durumda, uzun süre harekat icra edebilme yeteneği, yüksek süratli, gelişmiş torpidoları, satıh hedeflerine atılabilen güdümlü mermi kabiliyeti olan denizaltılarını Deniz Kuvvetleri’nin envanterine dahil etmiş olacaklarını vurgulayan Başbakan YILDIRIM, “Türkiye özellikle son yıllarda her alanda yetkinliğini artırmaya devam ediyor. Savunma sanayinin yanı sıra, denizcilik, ticari denizcilikte de Türkiye önemli bir mesafe aldı. Bugün özellikle mega yat imalatında Türkiye bir marka oldu. Tuzla Tersaneler bölgesinin yanı sıra, Yalova Altınova bölgesindeki tersanelerde tamir başta olmak üzere, dünyanın birçok ülkesine gemi inşası devam ediyor. Bu vesileyle tersane kapasitemizi son 15 yılda 37’den 77’ye, 78’e, inşa kapasitemizi de 500 bin tondan, 4,5 milyon detveyt tona yükseltmiş bulunuyoruz. Denizcilikte son 15 yılda uyguladığımız teşvik politikalarıyla ticaret filomuz Türk sahipli ve Türk bayraklı olmak üzere dünyada 19. sıradan 14. sıraya yükselmiştir. Türkiye’nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize hedef gösterdiği 100. yıl hedefi 2023 hedeflerine adım adım, kararlı şekilde yürüyoruz. Ancak denizcilikte bu hedefleri çok daha erken yakalayacağımız aşikardır. Bugün ilk kaynağını yapacağımız Murat Reis denizaltısı, Deniz Kuvvetlerimizin gücüne güç katacak, dosta güven, düşmana da endişe salacaktır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Emeği geçenlere teşekkür eden YILDIRIM, projeyi hayata geçiren Gölcük Tersane Komutanlığı ile ilgili ise, “90 yıldır askeri tersane olarak Deniz Kuvvetlerimize büyük hizmetler veren, Gölcük Depreminde çok büyük hasar alan ama kısa sürede tekrar eski gücünü ve kapasitesini yakalamış Gölcük Tersanemizin hem ülkemiz için hem bölgemiz için çok önemli bir görevi daha ifa ediyor olması hepimiz için bir gurur kaynağıdır. İnşaatı gerçekleştirilecek bu denizaltıların Deniz Kuvvetlerimizin savunma ihtiyacına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum” açıklamalarında bulundu.

Konuşmasının ardından denizaltı inşasının ilk kaynağını gerçekleştiren, Başbakan YILDIRIM, programın sonunda Muratreis Denizaltı inşasında görev alacak üyelerimizle fotoğraf çektirdi.