MSB 24. DÖNEM TİS İMZALANDI

5 Kasım 2013
Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıklarına bağlı işyerlerinde çalışan 20 üyemizi ilgilendiren 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın da katıldığı törenle imzalandı.
31 Ekim 2013 tarihinde Rixos Grand Ankara Hotel’e yapılan MSB 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imza törenine, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yanında Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek, MSB İş ve İşçi Münasebetleri Şube Müdürü Albay Mahmut Saraçer, MSB İş Hukuk Sözleşme Subayı Albay Çetin Kartal ve Uzman Osman Kayış da katıldı.
İmza töreninde konuşan Genel Başkan Bayram Bozal, sosyal tarafların diyaloga önem veren yaklaşımları neticesinde olumlu bir toplu iş sözleşmesi dönemi geçirdiklerini belirterek, “3 dönem aynen, 3 dönemde hiçbir ciddi kazanım elde edilmeden imzalanan toplu iş sözleşmesini kazanımlarımızı koruyup, haklarımızı geliştirerek Yüksek Hakem Kurulu’na gitmeden masa başında tamamladık” dedi.
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise yaptığı konuşmada sözleşmenin çözüm odaklı ve uyumlu bir müzakerenin ardından başarıyla neticelendirildiğini belirtirken,  2 yıl süreyle geçerli olacak sözleşmeyle gerek ücret, gerekse sosyal haklarda düzenlemeler yapıldığını aktardı.
Milli Savunma Bakanlığı savunma sanayinin güçlenmesi ve dışa bağımlılığın azalması için gecesini gündüzüne katan çalışanların sorunlarına duyarsız  kalmalarının mümkün olmadığını dile getiren Yılmaz, ”Bundan sonra el ele verip çalışacağız. Bu ülke,hepimizin. Güçlendirirsek hepimiz güçlenmiş olacağız. Türkiye zayıflarsa hepimiz zayıflamış olacağız. Hepimizin menfaati tek bir noktada” dedi.
Yılmaz, 20 bin aileyi ilgilendiren sözleşmeyi masada çözdüklerini belirterek, taraflara iyi niyet ve anlayışlarından dolayı teşekkür etti ve hayırlı olsun temennisinde bulundu.
Konuşmanın ardından toplu iş sözleşmesi, Bakan Yılmaz ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal ve Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) Genel Sekreteri Adnan Çiçek arasında imzalandı.
Bu sırada söz alan Atalay, yerli otomobil yapılmasına yönelik talepleri hatırlatarak, ”Patronlardan ses çıkmıyor. Burada çok iyi yetişmiş 20 bin işçimiz var. Bu işi, bu topluluk yapsın. Tank yapıyoruz, top, gemi, silah yapıyoruz. O beceri bizim arkadaşlarımızda mevcut” dedi.
İmza töreninin ardından Türk Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal, MSB Bakanı Yılmaz, Türk-İş Genel Başkanı Atalay, TÜHİS Genel Sekreteri Çiçek’e Türk bayrağı hediye etti.