Kurban Bayramınız kutlu olsun

4 Kasım 2011

 

Türk Harb-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Ahmet Kalfa’nın Kurban Bayramı nedeniyle basına ve kamuoyuna yaptığı açıklama

 

Türkiye yıllardır çözümlenmeyen temel sorunlarının yarattığı olumsuz sonuçlarla sarsılan bir ülke görünümünden kurtulamamaktadır.

 

Siyasal iktidarın ekonomik ve toplumsal durumu olumlu gösterme çabalarına rağmen Türkiye, Birleşmiş Milletler Örgütü’nün hafta içinde açıklanan bir raporunda yer alan İnsani Gelişmişlik Endeksi’ne göre 187 ülke içinde, eğitim, sağlık, gelir, yoksulluk, cinsiyet eşitsizliği ve sürdürülebilirlik açısından 92. sırada bulunmaktadır. Aynı raporun yayınladığı verilere göre Türkiye’de nüfusun yüzde 6,6’sı çok boyutlu yoksunluk içindedir. Bu verileri ne yazık ki diğer verilerle de doğrulamakta, desteklemektedir. İşsizlik, toplumsal eşitsizlik, yoksulluk, bölgelerarası dengesizlik ve temel kamu hizmetlerine ulaşma konuları başta olmak üzere birçok alanda Türkiye, geri bıraktılmış bir ülke tablosu çizmektedir.

 

Toplumsal ve ekonomik göstergelerin dışında demokrasi, hukukun üstünlüğü, sosyal devlet, laiklik ve temel hak ve özgürlükler konusunda  tartışmalı bir yapı sürürken, siyasal iktidar demokrasiyi basit anlamda “çoğunlukculuğa” indirgeyen tutumunu sürdürmekte, demokratik siyasal sistemin ana bileşenini oluşturan yargı erki üzerinde yürütme organının kuşatması sürmektedir. Bu durum kişi hak ve özgürlükleriyle toplumsal özgürlükleri çok önemli biçimde tehdit etmektedir. Oysa ülkemizin yaşadığı temel sorunların aşılmasında demokratikleşmenin ve toplumsal dayanışmanın önemi tartışılamaz değerdedir.

 

Diğer yandan son aylarda üst üste gerçekleştirilen ve birçok asker ve polisimizin şehit olmasına, yurttaşımızın ölümü ve yaralanmasına neden olan terörist saldırılarla Van depreminin yaşattığı acılar içinde Kurban Bayramına girmekteyiz. Terörist saldırılarda kaybettiğimiz tüm şehitlerimizle deprem sonucu yitirdiğimiz tüm yurttaşlarımıza Allahtan  rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

 

Türk Harb-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu adına tüm halkımızın ve üyelerimizin Kurban Bayramını kutluyor, barış, kardeşlik ve dayanışma duygularını daha da geliştirmesini diliyoruz (3.11.2011).