KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

2 Ekim 2014
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulunun Kurban Bayramı Mesajı:
Bayramlar; gönüllerin iyilikle dolduğu, dillerin en güzel sözlerle coştuğu, karşılıksız sevmenin, kardeşçe paylaşmanın ne büyük servet olduğunu bizlere hatırlatan en kıymetli hazinemiz.
Millet olarak yaşadığımız sorunların, acıların üstesinden gelebilmek için yegane ihtiyacımız olan birlik ve dayanışma ruhumuzu tazeleyecek yeni bir bayramı karşılıyoruz.
İçte ve dışta dirliğimizi, güvenliğimizi, ülkemizin ve insanlığın geleceğine dair umut ve hayallerimizi tehdit eden pek çok sorunla boğuştuğumuz şu iklimde Bayramın milletimize ve tüm insanlığa nefes olmasını diliyor ve umuyoruz.
Ülkemizin çevresi adeta ateş çemberi. Tarihin en vahşi katliamlarında her gün çoluk çocuk yüzlerce insanın hunharca katledilişine şahit oluyoruz. Cani ruhlar öldürdüğü her masum canla bütün insanlığı öldürüyor. Ve insanlık alemi olarak “Ben gelmedim dava için benim derdim sevi için” diye haykıran, bırakın cana kıymayı, bir gönlü kıranı iki cihanın bedbahtı sayan Yunus gönüllülere her zamankinden daha fazla muhtacız.
Birde emeği, alın terini her zaman üstün görmüş kadim medeniyetimizin irfanına, adalet anlayışına muhtacız. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda ailesinin başında olamayan 301 Soma Şehidimiz için, Kurban Bayramına kavuşmayı beklerken trilyonluk gökdelenlerin inşaatlarında kar hırsının kurbanı olan emekçiler için ve en önemlisi başka kurbanlar vermemek, başka ocakları söndürmemek için vebali omuzlarında hisseden işverenlere, yöneticilere muhtacız.
“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışıyla dünyaya adalet dağıtmış bir ecdadın torunları olarak, adaleti hak ediyoruz.
“İki günü eşit olan ziyandadır” diyen ve çalışmayı, üretmeyi ibadet sayan bir inancın varisleri olarak, ucuz ölümleri değil, insanca çalışma koşullarını hak ediyoruz.
Böylesi günlere erişebilmek için millet olarak inanç ve değerlerimizi diri tutmalı, insanları Hakk’a yaklaştıran Kurban Bayramını bu yönüyle bir silkinme ve uyanış vesilesi olarak değerlendirmeliyiz.
Türk Harb-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak, bu duygu ve düşüncelerle Kurban Bayramının başta üyelerimiz olmak üzere, tüm emekçilere, milletimize ve İslam alemine barış ve huzur getirmesini diliyoruz.