KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

26 Haziran 2023

Kadim Türk milleti olarak yepyeni bir bayramı daha karşılamaya hazırlanıyoruz. 6 Şubat’ta yaşadığımız büyük felaketin yaralarını el ve gönül birliği içinde sarmayı sürdürdüğümüz böylesi günlerde bayramlar, fedakârlık ruhunun, dayanışma ve kardeşlik duyguların zirve yaptığı anlara dönüşmektedir. 

Deprem bölgesindeki kardeşlerimizin bir an bile kendilerini yalnız hissetmemeleri, yaşadıkları büyük acının ardından umutlarını diri tutmak için, Devlet-Millet bütünlüğü içinde yanlarında olmaya devam edecek, yaşadıkları zorlukları birlikte aşacağız.

Geçmişinde yaşadığı acı tecrübelerle, azimle ve umutla pişen bir milletin evlatları olarak; Cumhuriyetimizin 100 yıllını geride bırakırken, yeni yüzyıla, daha büyük ideallerle, daha büyük azim ve umutlarla giriyoruz.   

Biliyoruz ki, Cumhuriyetimizin yeni yüzyıla adım atacağı günleri milletimiz açısından anlamlı kılacak olan şey, 85 milyon insanımızın tek yürek halinde duyacağı ortak heyecan ve adil bir geleceğe birlikte yürüme iradesidir. Çünkü bir olmadan millet olamayız. Bu yüzden hürriyetimizin kıymetini ancak, birlik şuurundan beslenen mesuliyet duygularımızla başımızın üstünde taşıyabiliriz. Çalışanlarımız, emeklilerimiz, gençlerimiz, kadınlarımız, kısaca vatanımıza, devletimize, hürriyetimize sevdamızla her birimiz, milli ve manevi değerlerin ışığında, ülkemizden dünyaya yayılan adil bir geleceğin umudunu, sancısını taşıyoruz.

Bu sancı, emeğin, alın teriyle üretenlerin kıymetini büyütecek, sömürü düzenlerinin hükümranlığına son verecek bir değişimin habercisidir.  

Bu umut refahın adil şekilde dağıldığı ekonomik sorunlardan ve sosyal buhranlardan arınmış Hak temelli bir medeniyetin doğuşuna hasretimizin yansımasıdır.

Ruhu birlik, ilkesi adalet olan Anadolu irfanının, insanlığın kurtuluş reçetesi olarak tarihe yeniden damga vurması için kenetlenmiş bir milli irade, her türlü bölücü tehdidin, doğal felaketlerin veya ekonomik krizlerin üstesinden gelmesini bilecektir.

Anadolu irfanı, insanlığı boğan bugünkü emperyalist hegemonyanın panzehridir. Maddi manevi tüm zenginlikleri adalet temelinde bölüşerek büyüten, insanları özgür ve onurlu bir hayata taşıyacak yegane çaredir. Bu yüzden Anadolu irfanının yeniden doğuşu demek, insanlığın mahkum hayatı yaşadığı emperyalist kafesin kilidinin kırılması, sömürgeci kültürün insanlık üzerindeki izlerinin silinmesi demektir.

Türkiye’nin yeni yüzyıla vuracağı damga Anadolu irfanının damgası olmalı, ülkemizden başlamak üzere, adalet temelinde bölüşerek zenginleşme idealini tüm dünyayı kuşatacak bir iklime dönüştürmelidir.

Bayramlarda güçlü şekilde yaşattığımız paylaşma ve dayanışma duygularımız, özünde milletimizin mana köklerinde hiç kaybolmamış hasletler olarak potansiyel gücünü muhafaza etmektedir. Çok şükür ki, tarihsel kimliğimize yakışır şekilde, deprem başta olmak üzere ülkemiz ve dünyanın pek çok bölgesinde yaşanan felaketin yaralarını sarmada yüksek duyarlılıkla hareket eden ve eşsiz bir fedakarlık örneği sergileyen bir millet olma vasfımızı sürdürüyoruz.

Bu milli zenginliğimiz, adalet terazisinden şaşmadan insanlarını refaha taşıyacak bir yönetim iradesiyle birleştiğinde, milli ve insani hedeflerimizle yüzyıla damgamızı vurmamız mukadder olacaktır. Bu kapsamda öncelikle, 100 yıllık cumhuriyetimizin bugünlere gelmesinde en büyük fedakarlığı gösteren çalışanlardan başlanılmalı, emek ve alın terinin değerini, çalışanının refahını ve huzurunu önceleyen bir devlet anlayışı güçlü şekilde varlığını hissettirmelidir.

Türk Harb-İş Sendikası olarak, Kurban Bayramımız vesilesiyle, Ülkemizin yüzyıllık ideallerine güçlenerek ilerlediği, ekmeğimizin, birliğimizin, dayanışma, paylaşma ve kardeşlik duygularımızın daha da büyüdüğü, adalet ve güven dolu bir geleceğe inancımızı bir kez daha ifade ediyor ve Yüce Allah’tan, milletimize bayram tadında güzellikler nasip etmesini diliyoruz. 

Yine bu vesileyle, Şehit kanlarıyla yoğrulmuş vatan toprağında hür ve onurlu bir hayat sürmemizi sağlayan tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, başta Türk Harb-İş Sendikası üyelerimiz olmak üzere, tüm çalışanların, milletimizin ve İslam aleminin Kurban Bayramını kutluyoruz.         

         Türk Harb-İş Sendikası                                                                                                 

   Genel Merkez Yönetim Kurulu